Türkiye'de sigorta şirketlerinin vergilendirilmesi
Taxation of İnsurance Companies in Turkey
- Tez No: 583104
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günlük yaşamın beraberinde getirdiği riskin telafisi sigortacılık anlayışı ile giderilmeye çalışılmaktadır. Bu telafi sigorta akdi ile başlamakta ve beraberinde fon oluşturma kapasitesi ile daha da güçlenmektedir. İleri düzey bir sigortacılık anlayışı ve buna bağlı olarak sunacağı kaliteli hizmetler beraberinde ekonomiyi genişletecektir. Genişleyen ekonomi, ülke vatandaşları başta olmak üzere sosyal faydaları artmış kişiler olacaktır. Sigortacılık anlayışının olmadığı bir ekonomi düşünüldüğünde sigortacılığın vermiş olduğu güven duygusu ve oluşturacağı genişletici etki hiç gerçekleşmeyecektir. Dolayısıyla istihdamı arttırıcı etkisi olan sigortacılık anlayışının bu olumlu etkisinin fark edilmesi üzerine önemini katlayarak dünya ekonomisinde kendine yer edinmiştir. Gelişmiş dünya ülkelerinde ayrı öneme sahip olan sigorta sektörü ülkemizde henüz yeni yeni bir yatırım alanı olarak görülmeye başlamıştır. Riskin satın alınması ile başlayan bu süreç gelişmiş ülke olma yönünde yeni bir dönemin miladı niteliğindedir. Sigorta şirketleri karşılıklı olarak iki tarafında üstlendikleri poliçe ile bu akdi gerçekleştirir ve riskin paylaşılması mantığına dayanır. Sigorta şirketleri sundukları birtakım hizmetlerin fiyatı olarak müşterilerinden prim adı altında para toplamaktadır. Toplanan bu primler kanunda belirtilen vergiyi doğuran olay kapsamında ise Türk Vergi Sistemi kapsamında vergiye tabi olacaktır. Çalışmamızda sigorta şirketlerinin mükellef olarak sayıldığı doğrudan ödenen ya da dolaylı ödenen vergiler ve son olarak fonlar başlığı adı altında alınan tutarlar incelenecektir. Söz konusu vergiler vergi alacaklısı tarafından bazı indirimlere tabi tutulmuş çeşitli açılardan teşvik sayılabilecek hükümler ile kolaylıklar sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak ekonomimizin ihtiyaçlarına tam cevap veremeyen sigorta sektörü bu kısıtlı teşvikler ile desteklenmek yerine sonuç ve öneriler bölümünde belirttiğimiz hususları değerlendirmedir.
Özet (Çeviri)
Compensation of the risk of daily life is tried to be solved with the understanding of insurance. This compensatory insurance starts with the contract and strengthens with the capacity to create funds with it. An advanced understanding of insurance and the quality services it will offer will expand the economy. The expanding economy will be individuals with increased social benefits, especially citizens of the country. When we consider an economy that does not have an understanding of insurance, the sense of trust and the expanding effect of insurance will never occur. Therefore, it has gained a place in the world economy by multiplying its importance on the realization of this positive effect of insurance understanding which has employment increasing effect. The insurance sector, which has a distinct importance in developed world countries, has just started to be seen as a new investment area in our country. This process, which started with the purchase of risk, is the milestone of a new era towards becoming a developed country. Insurance companies realize this contract with the policy they take on both sides mutually and rely on the logic of sharing the risk. Insurance companies collecting money under the name of premium from the location as the price of a number of services they offer. The collected premiums will be subject to tax by the Turkish Tax System, the crime scene, the concept of which gives rise to tax. In our study, the direct and indirect taxes paid by the insurance companies as taxpayers and the son were named as funds. The said taxes have been subject to certain reductions by the tax creditor and efforts have been made to facilitate the provisions that can be regarded as incentives in various respects. However, the insurance sector, which cannot fully respond to the needs of our economy, is to evaluate the issues mentioned in the results and recommendations section instead of being supported by these limited incentives.