Bir çevre sorunu olarak, Munzur Vadisi ekosistemi
Munzur Valley ecosystem as an environmental problem
- Tez No: 426187
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
BİR ÇEVRE SORUNU OLARAK, MUNZUR VADİSİ EKOSİSTEMİ ÖZET Bir çevre sorunu olarak ele aldığımız, Munzur vadisi ekosistemine yapılacak müdahalelerin hem hukuk bilimine, yasalara, mevzuata uygun olması, hem de ''Kamu yararı'', Kamu hizmeti dediğimiz daha öznel ölçütlerle bağdaşması gerekmektedir. Bu ekosistemdeki fauna ve flora'ya özen gösterilmesini gerekli görmek, bu iki değere yönelik Barajlar ve HES'le yapılacak''tecavüz''ler gibi, siyanürle altın aranması ve işletilmesinin de doğaya, çevreye, insan sağlığına vereceği zararlar da sergilenmeli, meydana getireceği tahribatın boyutları hakkında merkezi ve yerel yönetimlerin alacağı Kararların ''yerindeliği'' konusunda gerekli eleştiri ve uyarılar yapılmalıdır. -fauna, flora- sağlık ve sürdürülebilir yaşam ve kalkınma alanında, atılacak adımlar dikkatle atılmalıdır. Böylece iş işten geçmeden atılacak adımlar gibi, atılmasından sakınılacak adımlar da merkezi ve yerel yönetimler tarafından sağlıklı bir çevre için göz önünde bulundurulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
MUNZUR VALLEY ECOSYSTEM AS AN ENVIRONMENTAL PROBLEM ABSTRACT The fact that acts on Munzur Valley Ecosystem, whick is taken as an environmental issue. That plans made Munzur Valey physical geography changed. These attemptions on Munzur Valley must be settle on public interest –that is important, but at the same time, given priority to subjective criterion more than commonwealth – as well as laws, statute and regulation. It is necessary be attentive to fauna and flora in this ecosystem. The effect of building Dams and Hydraulic Power Plans (HES); Searching for gold by cyanide and placer mining effects on Munzur Valley must be shown and reported. It should be thought possible destructions of all these acts on human healthy and environment. Decisions about reconstruction and sustainable environment are reviewed and judgements taken by central administration and local administration units have to be critique and these critiques and advices are not be ignored. All attemps are try to save Munzur's future. If acts checked by local and central administration and assessment are taken in consideration, unwanting consequence can be controled on Munzur Valley Ecosystem