Historical background and the present state of the Russian-Syrian relations
Rusya-Suriye ilişkilerinin tarihi bağları ve bugünü
  1. Tez No: 426199
  2. Yazar: ELVİN AGHAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sunulan tez tarihsel kökleri, işbirliği gelenekleri ve ikili ilişkilerin gelecekte daha da gelişme perespektifine sahip Rusya ve Suriye'nin ilişkilerine ayrılmıştır. Rusya ve Suriye halkları arasındaki ilişkilerin geçmişi sadece onlarca yıla değil, yüzyıllara dayanmaktadır. Bu tezde Rusya ile Suriye arasındaki ilişkiler, hem Sovyetler Birliği kurulmadan önce ve sonra, hem de 1991 yılında Rusya Federasyon'u kurulduktan sonra ele alınmıştır. Rusya ve Suriye arasındaki ilişkiler SSCB'nin ilk zamanlardan beri başarıyla gelişmeye başlamıştır. Suriye ve Sovyetler Birliği arasında birçok yönden ortak görüşler Ortadoğu'daki durumu belirliyordu. Bu nedenle, bu bölgedeki sorunların çözümü belki de iki ülkenin dış politikasında en önemli alanlarından biri oldu. Suriye ve Sovyetler Birliği uyumlu bir şekilde uluslararası durumun normalleşmesi için hareket ediyorlardı. Suriye her zaman Sovyetler Birliği'nin nükleer tehditi ortadan kaldırmayı amaçlayan, silahlanma yarışını engelleyen ve siyasi yollarla bölgesel çatışmaların halletme yönündeki gibi birçok girişimini destekliyordu. Sovyetler Birliği ise Suriye için hep en önemli stratejik ortaklardan biri olmuş ve hatta en önemli askeri ortağı olarak Suriyeni her zaman Orta Doğu'da destekliyordu. Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve yeni bir Rusya'nın ortaya çıkması, Rusya Federasyonu'n uluslararası ilişkiler sisteminde rolü, devletin ulusal ve uluslararası siyasi çıkarlarının farkında olması ve bunları sağlamak için en iyi yolu bulmak gibi önemli soruları ortaya çıkardı. Rusya, son yıllarda Suriye Arap Cumhuriyeti ile ilişkilerine büyük önem vermiştir. Ortadoğu'da ve çevresindeki siyasi gelişmelerin temel eğilimlerini dikkate alarak Rusya ve Suriye stratejik ortaklığı devam ettiriyor ve uluslararası arenada da birbirlerine destek veriyorlar.
Özet (Çeviri)
This thesis touches upon the Russian-Syrian relations, which have historical roots, cooperation traditions and further development prospects. The history of relations between peoples of Russia and Syria should be considered in terms of centuries, not years. In this thesis, we dealt with the relationship between Russia and Syria before and after the Soviet Union was formed, as well as since 1991 when Russia became a federal state. Relations between Russia and Syria have developed harmoniously from the first years of establishment of the USSR. In many respects, similar views and positions of Syria and the Soviet Union were determined by the existing situation in the Middle East. Therefore, resolving the conflict in that region was perhaps one of the most important areas of foreign policy of the two countries. Syria and the USSR in a coherent fashion advocated radical improvements in the international environment. Syria consistently supported a number of initiatives taken by the Soviet Union, which were focused both on removing the nuclear threat and cessation of the arms race, and on enduring solution to regional conflicts by political means. Meanwhile, the Soviet Union has always been one of the most important strategic partners for Syria, and even a primary military partner permanently supporting Syria in the Middle East. Collapse of the Soviet Union and establishing the new Russia raised a number of urgent questions of the role of the Russian Federation within the system of international relations, understanding of national domestic and foreign political interests and searching for the best ways to ensure those interests. Over the recent years, Russia has paid considerable attention to the relationship with the Syrian Arab Republic. Taking into account the major trends in the development of the political situation in and around the Middle East, Russia and Syria remain strategic partners and continue supporting each other in the international arena.