Rusya'nın güvenlik algısı ve Suriye krizi sonrası Doğu Akdeniz stratejileri
The security perception of Russia and the East Mediterranean strategies after the Syrian crisis
  1. Tez No: 734495
  2. Yazar: CİHAN KAZANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TEKDAL FİLDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geçmişte ve günümüzde güvenlik kavramı her ülke ve devlet için gerek içte gerekse de dış politika da en önemli konuların başında gelmiştir. Güvenlik, sadece askeri güvenlik olarak değil, siyasi, kültürel, ekonomik ve benzeri pek çok boyutu bulunan bir kavram olarak günümüzde ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda Rusya Federasyonu da gerek geçmiş gerekse de günümüz ve gelecek öngörülerinde güvenlik ve güvenlik stratejilerine oldukça önem vermiştir. Rusya Federasyonu'nun güvenlik algısı kuruluş döneminden günümüze değin çeşitli evreler geçirmiştir. Moskova Knezliği döneminden itibaren Rusya'nın kurulmuş olduğu coğrafya ve tarihi süreç ulusal ve uluslararası güvenlik stratejilerinin oluşmasında ve oluşturulmasında ve bugünkü hale gelmesinde etkili olmuştur. Özellikle Birinci Dünya Savaşından sonra yükselen Sovyetler Birliği ile güvenlik kavramının çehresi daha da derinleşmiş ve genişlemiştir. Rusya Federasyonu ile de güvenlik kavramı, özellikle Arap Baharı adı ile başlayan sürecin, Rusya'nın bölgedeki en önemli müttefiki Suriye'de krize dönüşmesi ve hem bölgesel hem de Doğu Akdeniz'deki stratejilerini tehlikeye atması ile boyut değiştirmiştir. Rusya, Sovyetler sonrası Orta Doğu ile ilişkilerinin geliştirmek adına adımlar atmış ve bu süreç Arap Baharı ile önemli bir darbe almıştır. Bölgeye yönelik başta Amerika olmak üzere NATO ve diğer batılı güçlerin ilgi ve etkilileri özellikle Doğu Akdeniz stratejileri ve Akdeniz'i de özellikle son dönemlerde keşfedilen enerji kaynakları ile daha artmıştır. Rusya, bölgedeki en önemli ortağı Suriye ile Akdeniz'deki Tartus Limanını ve bölgedeki etkisini kaybetmek istememiş ve Rusya'nın, Suriye'ye yönelik askeri, ekonomik ve uluslararası arenadaki destekleri artarak devam etmiştir. Bu çalışmada Moskova Knezliği Döneminden başlayarak Rusya Federasyonu Dönemine kadar olan ve devamındaki ulusal ve uluslararası güvenlik algıları hakkında bilgi verilecektir. Aynı zamanda Rusya Suriye ilişkilerinin arka planı ve Suriye krizi ve sonrasındaki ilişkiler ve başta Amerika olmak üzere diğer batılı güçler ve örgütler ile olan ilişkileri ve Rusya'nın, kriz ve sonrasındaki Doğu Akdeniz stratejileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the past and today, the concept of security has been one of the most important issues for every country and state, both in domestic and foreign policy. Today, security comes to the forefront not only as military security, but also as a concept with many political, cultural, economic and similar dimensions. In this direction, the Russian Federation has given great importance to security and security strategies in its past, present and future projections. The security perception of the Russian Federation has gone through various phases since its establishment. The geography and historical process in which Russia was established since the period of the Principality of Moscow have been influential in the formation and formation of national and international security strategies and making them today. Especially with the rise of the Soviet Union after the First World War, the concept of security has deepened and expanded. The concept of security also changed with the Russian Federation, especially as the process that started with the Arab Spring turned into a crisis in Syria, Russia's most important ally in the region, and jeopardized its strategies both in the region and in the Eastern Mediterranean. Russia took steps to improve its relations with the post-Soviet Middle East, and this process took a significant blow with the Arab Spring. The interest and influence of NATO and other western powers, especially America, towards the region has increased, especially with the strategies of the Eastern Mediterranean and the energy resources that have been discovered in the Mediterranean especially recently. With Syria, its most important partner in the region, Russia did not want to lose the Tartus Port in the Mediterranean and its influence in the region, and Russia's military, economic and international support for Syria continued increasingly. In this study, information will be given about national and international security perceptions starting from the Moscow Principality Period to the Russian Federation Period and afterwards. At the same time, the background of Russia-Syria relations and the relations between the Syrian crisis and its aftermath, its relations with other western powers and organizations, especially the United States, and Russia's strategies in the Eastern Mediterranean during and after the crisis will be examined.