Branş öğretmenlerinin empatik eğilim düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Avcılar Örneği)
Analysis of the branch teachers' empathic tendency levels in terms of different variables (Avcılar sample)
- Tez No: 426202
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, branş öğretmenlerinin empatik eğilim düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek amacıyla yazılmıştır. Bilindiği üzere insanlar istendik davranış değişikliği oluşması adına eğitim almaktadır. Kendilerine ve topluma faydalı bir birey olmaları ve hayatın kendilerine açtığı yoldan başarıyla ilerleyebilmeleri açısından eğitim almaları büyük önem teşkil etmektedir. Bu eğitimi alırken, özellikle ilk ve ortaöğretimde, faydalandıkları en önemli kaynak ise eğitimin köşetaşı olan öğretmenlerdir. Öğretmenler, öğrencilere eğitim verirken onları motive eder, çevresel faktörleri düzenler, hazır bulunuşluk düzeylerini belirleyip onlara uygun araçlarla öğrencilerin karşısına çıkar ve çeşitli eğitim öğretim yöntem ve teknikleriyle ders verir. Ancak en önemlisi onlarla iletişim kurar. Bir öğretmenin mesleki başarısı öğretmenin sadece anlatım becerisine değil aynı zamanda iletişim ve empati yeteneğine de bağlıdır. Öğretmenlerin empatik eğilimleri en nihayetinde onların örgüt içinde ve dışında gerçekleştirdiği iletişim durumlarını ortaya koymaktadır. Bu durumlar ise onların gerek meslek yaşamlarında gerekse günlük hayatlarında gerçekleştirdikleri iletişimin kalitesini bize gösterir. Yapılan bu çalışmayla branş öğretmenlerinin empatik eğilim düzeylerinin hangi değişkenlere göre farklılık göstermekte olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın Amacı Bilgi birikimlerinin yanında insanı eğiten ve şekil veren öğretmenlerin duygusal yönleri, incelenmeye ve üzerinde araştırma yapılmaya muhtaç bir konudur. Bu tezde öğretmenlerin duygusal yönlerinin hangi değişkenler neticesinde şekillendiğine cevap aranacaktır. Bu amaçla öğretmenlerin sosyo-demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, medeni durum), çalışma yaşamına ilişkin özellikleri (eğitim durumu, eğitimdeki kıdem, branş, mesleği isteyerek seçme ve mesleki memnuniyet) empatik eğilim düzeyi açısından ilişkisi karşılaştırılmıştır. Alt Problemler Araştırmanın alt problemleri toplamda 8 maddedir. Kişisel bilgiler formundaki bilgilerden elde edilen veriler ile oluşturulmuştur. Evren ve Örneklem Yapılan bu çalışmanın evreni, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde İstanbul'un Avcılar ilçesinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan resmi okullarda çalışan tüm öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemini ise İstanbul ili Avcılar ilçesinden basit rastgele örnekleme yoluyla seçilmiş 3 ortaokulu kapsamaktadır. Okullarda bulunan öğretmenlere anketler gönüllülük esasına dayalı olarak dağıtılmış ve gerektiğinde açıklamalar yapılmıştır. Verilerin Toplanması Bu çalışmanın kavramsal çerçevesi yerli ve yabancı kaynaklardan elde edilen literatür taraması ile oluşturulmuştur. Verileri elde etmek için bir adet demografik bilgi formu bir adet de Empatik Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Demografik bilgi formu 8 sorudan oluşmaktadır.(EK-I) Bu sorular cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, öğretmenlikteki kıdem, branş, mesleği isteyerek seçme ve mesleki memnuniyet ile ilgili sorulardır. Bir diğer ölçek ise Empatik eğilim ölçeğidir ve 20 maddeden oluşmaktadır.(EK-II) Bulgular Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin57' si ( %57 ) bayan öğretmenlerden, 43' ü ( %43 ) erkek öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 29'u ( %29 ) 20-30 yaş aralığında, 50'si ( % 50 ) 31-40 yaş aralığında, 16'sı ( %16 ) 41-50 yaş aralığında, 5'i ( %5 ) 51-60 yaş aralığındadır. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 77'si ( %77 ) evli, 23'ü ( %23 ) bekardır. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 92'si ( % 92 ) lisans mezunu 8'i ( %8 ) yüksek lisans mezunudur. Doktora mezunu örneklemde yer almamaktadır. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 56'sının ( %56 ) kıdem yılı 1-10 yıl arası, 30'unun ( %30 ) 11-20 yıl arası, 14'ünün ( %14 ) ise 21 ve daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 7'sinin ( %7 ) Beden Eğitimi Öğretmeni, 6'sının ( %6 ) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, 11'inin ( %11 ) Fen ve Teknoloji Öğretmeni, 6'sının ( %6 ) Görsel Sanatlar Öğretmeni, 14'ünün ( %14 ) İngilizce Öğretmeni, 18'inin ( % 18 ) Matematik Öğretmeni, 3'ünün ( %3 ) Müzik Öğretmeni, 2'sinin ( %2 ) Rehberlik Öğretmeni, 12'sinin ( %12 ) Sosyal Bilgiler Öğretmeni, 4'ünün ( %4 ) Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni, 17'sinin ( %17 ) Türkçe Öğretmeni olduğu saptanmıştır. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 85'i ( %85 ) öğretmenlik mesleğinden memnunken, 15'i ( %15 ) bu meslekten memnun olmadığını belirtmiştir. Araştırma örnekleminde yer alan 100 öğretmenin 87'si ( %87 ) öğretmenlik mesleğini isteyerek seçmiştir. 13 öğretmen ( %13 ) ise bu mesleği isteyerek seçmemiştir. Araştırmaya katılan branş öğretmenlerinin empatik eğilim ölçeğinden aldıkları puanların yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem, branş ve mesleki memnuniyet değişkenlerine göre farklılık anlamsız bulunmuştur. Bununla beraber örneklemi oluşturan branş öğretmenlerinin empatik eğilim ölçeğinden almış oldukları puanların cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını belirlemek amacıyla yapılan bağımsız grup t-testi sonucunda farklılık anlamlı bulunmuştur (t= 4,67; p< ,05). Örneklemi oluşturan branş öğretmenlerinin empatik eğilim ölçeğinden almış oldukları puanların mesleği isteyerek seçme değişkenine göre anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını belirlemek amacıyla yapılan bağımsız grup t-testi sonucunda farklılık anlamlı bulunmuştur (t= 3,84; p< ,05).
Özet (Çeviri)
This research was written in order to analyze the branch teachers' empathic tendency levels in terms of different variables.. As is known, people are trained to have a terminal behavioral change. It is of vital importance that people are trained to move along the way opened by the life itself successfully, and to become individuals that are beneficial to themselves and to the society. When receiving this training, the most important resource they benefit from, particularly in primary and secondary education, is teachers that are the cornerstones of education. While giving education, teachers motivate their students; organize the environmental factors, determine the level of readiness, confront their students with the proper instruments, and tutor them by various educational methods and techniques. However, most importantly, they communicate with them. A teacher's professional success not only depends on his/her expression skill, but also on his/her communication and empathy skill. Teachers' empathic tendencies will eventually reveal the communication status realized by them inside and outside the organization. These status show us the quality of communication realized by them in their professional and daily lives. With this study, it has been aimed to determine according to which variables teachers' empathic tendency levels differ. Research Objective People have an emotional aspect along with the mental one. Just as they cannot give up their minds, they also cannot give up their emotions. They just try to control some emotions. Alongside their fund of knowledge, emotional aspects of teachers that train and shape others, must be analyzed and investigated. In this thesis, an answer will be sought for the issue that, as a result of which variables teacher's emotional aspects are shaped. To this end, the relationship between the teachers' sociodemographic characteristics (gender, age, marital status), their characteristics related to the professional life (educational status, seniority, branch and professional satisfaction) were compared in terms of their empathic tendency levels. Sub-Problems Sub-problems of this research consist of 8 articles in total. The research was created by the data acquired from the personal information form. Population and Sampling Population of this research, consists of all the teachers working in the official schools affiliated to The Ministry of Education located in Avcılar District of Istanbul Province within 2015-2016 academic year. The sampling involves 3 secondary schools selected from Avcılar District of Istanbul Province, by simple random sampling method. Surveys were delivered to the teachers working in the schools, and necessary explanations were made. Data Collection Conceptual framework of this research was created by the literature review acquired from domestic and foreign resources. In order to acquire data, a demographic information form and an Empathic Tendency Scale were used. Demographic information form consists of 8 questions (ANNEX-I). These questions are related to gender, age, marital status, educational status, seniority, branch, and professional satisfaction. Another scale is Empathic tendency scale and it consists of 20 articles.(ANNEX-II) Findings 57 (57%) out of 100 teachers included in the research sample, was comprised of female teachers, and 43 (43%) was male teachers. 29 (29%) out of 100 teachers was in the age range of 20-30; 50 (50%) was in the age range of 31-40; 16 (16%) was in the age range of 41-40; and 5 (5%) was in the age range of 51-60. 77 (77%) out of 100 teachers included in the research sample was married, and 23 (23%) was single. While 92 (92%) out of 100 teachers included in the research sample had bachelor's degree, the remaining 8 (8%) had master's degree. Teachers who had the doctoral degree, were not included in the research sample. It was observed that; 56 (56%) out of 100 teachers included in the research sample has 1-10 years of seniority, 30 (30%) had 11-20 years of seniority, 14 (14%) had 21 over 21 years of seniority. It was found out that 7 (7%) out of 100 teachers included in the research sample was Gym Teacher, 6 (6%) was Religious Culture and Moral Knowledge Teacher, 11 (11%) was Science and Technology Teacher, 6 (6%) was Visual Arts Teacher, 14 (14%) was English Teacher, 18 (18%) was Math Teacher, 3 (3%) was Music Teacher, 2 (2%) was Guidance Counselor, 12 (12%) was Social Sciences Teacher, 4 (4%) was Technology and Design Teacher, and 17 (17%) was Turkish Teacher. . It was found out that; while 85 (85%) out of 100 teachers included in the research sample was satisfied with teaching profession, 15 (15%) was not. 87 (87%) out of 100 teachers included in the research sample had chosen the teaching profession willingly. And 13 (13%) had chosen it unwillingly.