Anasınıfı öğretmenlerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin sosyal becerileri ve empatik eğilim düzeyleri üzerindeki rolü
Social skills of kindergarten teachers and psychological resistance level on the role empathetic tendency levels
  1. Tez No: 441303
  2. Yazar: BENGÜ ERGENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın konusu anasınıfı öğretmenlerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin sosyal becerileri ve empatik eğilim düzeyleri üzerindeki rolüdür. Çalışmanın amacı psikolojik dayanıklılığın kavramsal çerçevesinin açıklanması, empatinin öğeleri ve empati yeteneğinin geliştirilmesi, sosyal beceri ve sosyal yeterliliğin açıklanmasının yanında anasınıfı öğretmenlerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin sosyal becerileri ve empatik eğilim düzeyleri üzerindeki rolünün ortaya konulmasıdır. Çalışma literatür taranmasının yanında anasınıfı öğretmenleri üzerinde yapılan anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Araştırmaya katılan anasınıfı öğretmenlerinin demografik özellikleri (yaşı, eğitim durumu, branşı, meslekteki çalışma süresi ) ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile sosyal beceri ve empatik eğilim düzeyleri arasında ilişkilerin olup olmadığı sorgulanmıştır. Araştırma birbirini etkileyebilecek iki farklı durum arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelendiği ilişkisel bir tarama modelidir. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 19,0 paket programında yapılmıştır. Araştırmada veriler, anket yöntemi ile ağırlıklı olarak İstanbul'dan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the role of social skills in kindergarten and empathetic tendency levels of psychological resistance level of teachers. Explaining the conceptual framework for the purpose of the study resilience, development of empathy items and empathy, social skills, psychological resistance level of kindergarten teachers alongside the announcement of the social skills and social competence, and to reveal the role of empathetic tendency levels. The study was supported by the survey literature on kindergarten teachers to be scanned next. It's a questioned that weither or not being relationship between demographic features (age, educational, background, field of study, working years in profession) and psychological resistance levels and social skills end empatic tendencies level of kindergarten teachers who participate in research. The research relational scanning model that investigate several veriables of relationship between two different situations which effects each other. Statistical analysis of research is made by SPSS 19.0.Datas in the research obtained mostly in İstanbul with survey.