Ergenlerin atılganlık, utangaçlık ve yalnızlık düzeyleri
Adolescents' level of avertiveness, shiness and loneliness
- Tez No: 426217
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, 13-17 yaşları arasındaki ergenlerin atılganlık, utangaçlık ve yalnızlık düzeylerini belirlemek ve bazı değişkenler yönünden incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan, 13-17 yaşları arasındaki 194'ü kadın, 158'i erkek olmak üzere toplam 352 ergen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Rauthus Atılganlık Envanteri kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS versiyon 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bireylerin atılganlık, utangaçlık ve yalnızlık düzeylerini belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin atılganlık, yalnızlık ve utangaçlık düzeylerini saptamak amacıyla puan ortalamalarına bakılmış; yalnızlık puan ortalamalarının orta düzeyde, atılganlık puan ortalamalarının orta düzeyin biraz üzerinde, utangaçlık puan ortalamalarının ise orta düzeyin altında olduğu belirlenmiştir. Yalnızlık düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Erkeklerin atılganlık düzeyi kızlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek iken; kızların utangaçlık düzeyi erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Ergenlerin atılganlık, yalnızlık ve utangaçlık düzeylerinde sosyoekonomik düzeye göre anlamlı bir fark olup olmadığını saptamak amacıyla bir yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ergenlerin utangaçlık düzeyleri ile sosyoekonomik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Ergenlerin atılganlık düzeylerinde ise yüksek ve orta sosyoekonomik düzey değişkenlerinde anlamlı bir farklılaşma olduğu görülürken; aynı zamanda, orta sosyoekonomik düzey değişkeninde anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Ayrıca, ergenlerin yalnızlık düzeylerinde düşük ve orta sosyoekonomik düzey değişkeni arasında anlamlı farklılaşmaya rastlanmışken, yüksek sosyoekonomik düzey değişkeninde anlamlı bir farklılaşma gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the level of avertiseness, shiness and loneliness of adolescents aged 13-17 years and examine in terms of somevariables. Three hundred and fifty-two adolescents aged between 13 and 17 years who live in Istanbul participated in the study. One hundred and ninety-four of the participants were female and 158 of them were male. In the study, Personal Information Form, UCLA Loneliness Scale and Rathus Assertiveness Inventory were used as a data collection tool. Data of the study was analysed by using SPSS version 21.0 statistical program. Independent t-test was used to determine adolescents' level of avertiveness, shiness and loneliness. Average scores of the individuals were examined to determine the level of avertiseness, shiness and loneliness. The results of the study indicated that loneliness scores were in the middle-level; avertiseness scores were above the middle-level; shiness scores were below the middle-level. Study also indicated that there was no significant difference between gender and loneliness level. Males' avertiveness level was higher than females', statistically significance level; whereas females' shiness level was higher than males'. One-direction Variance Analysis (ANOVA) was made to determine if there was a statistically significant difference between socioeconomic level and adolescents' level of avertiseness, loneliness and shiness. Study indicated that there was no statistically significant difference between adolescents' level of shiness and socioeconomic level. Also, there was statistically significant difference between high and middle socioeconomic level with regards to level of avertiseness; however there was no significant difference between level of avertiseness and low socioeconomic level. Moreover, there was statistically significant difference between low and middle socioeconomic level with regards to level of loneliness; however there was no significant difference between level of loneliness and high socioeconomic level.