Anterior yaklaşımlarla tedavi edilmiş asetabulum kırıklarında cerrahi tedavi sonuçlarımız
Outcomes of surgical management of acetabular fractures treated via anterior approaches
  1. Tez No: 426216
  2. Yazar: AHMET EMRE PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Deplase asetabulum kırıklarında uyguladığımız anterior cerrahi yaklaşımların komplikasyonlarını, fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya 2011-2014 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğimizde anterior cerrahi yaklaşım uyguladığımız 35 hasta alınmıştır. Hastaların en az bir yıllık takipleri vardı. Hastalarla ilgili veriler görüntü arşivleme sistemi, poliklinik muayene kartları, epikrizlerden temin edildi. Kırık sınıflaması Judet-Letournel'e göre yapıldı. Cerrahi redüksiyon kalitesi ve radyolojik sonuç Matta kritelerine göre değerlendirildi. Fonksiyonel sonuçlar modifiye Merle d'Aubigne ve Postel kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 10'u kadın 25'i erkek, ortalama yaşları 38,3 (17-71) ve ortalama takip süreleri 21,3 ay (12-47) idi. 35 hastada 37 asetabulum kırığı mevcuttu. Hastaların %63'ünde ek yaralanma mevcuttu. Travma ile cerrahi arasındaki süre ortalama 6,3 gündü (2-17gün). 15 hastada ilioinguinal, 9 hastada modifiye stoppa, 11 hastada ise kombine yaklaşım (İlioinguinal+Kocher-Langenbeck) kullanıldı. İki hastada görülen bilateral asetabulum kırıkları, her hasta için tek bir modifiye stoppa yaklaşımı kullanılarak ameliyat edildi. Komplikasyon olarak enfeksiyon, eklem içi vida yerleşimi, heterotopik ossifikasyon, avasküler nekroz görüldü. Ameliyat edilen 37 asetabulum kırığında; %84 anatomik-başarılı redüksiyon, %81 mükemmel-iyi fonksiyonel sonuç, %81 mükemmel-iyi radyolojik sonuç alındı. Cerrahi sırasında elde edilen redüksiyonun kalitesiyle, radyolojik sonuçların ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı olup (p: 0,001), iyi redüksiyonlar iyi radyolojik sonuç sağlamaktadırlar. Sonuç: Anterior cerrahi yaklaşımlar, uygun kırık tiplerinde, yüksek oranda iyi sonuçlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: We aimed to evaluate the functional, radiographic results and complications of anterior surgical approaches that we performed in displaced acetabular fractures. Methods: In this study, 35 patients who underwent anterior surgical approach in Atatürk University Faculty of Medicine, Orthopedics and Traumatology clinic between the 2011/2014 years were included. There were at least one year follow up of patients. Datas related to patients were obtained from image archiving system, polyclinic examination cards and epicrisis. Fracture classification was made according to Judet- Letournel. The quality of surgical reduction and radiographic results were evaluated according to Matta's criteria. Functional results were evaluated according to the modified Merle d'Aubigne Postel criteria. Results: 10 patients were female and 25 male, mean age was 38.3 (17-71) and the mean follow-up period of 21.3 months (12-47), respectively. 37 acetabular fractures were available in 35 patients. Additional injuries were present in 63% of patients. The average time between surgery and trauma was 6.3 days (2-17). Ilioinguinal in 15 patients, modified stoppa in 9 patients and combined approach in 11 patients (İlioinguinal + Kocher-Langenbeck) was performed. Bilateral acetabular fractures seen in two patients were operated using a single modified stoppa approach for each patient. Infection, intra-articular screw placement, heterotopic ossification and avascular necrosis seen as complications. In 37 acetabular fractures who were operated; successful-anatomically reduction of 84%, 81% excellent-good functional results, 81% excellent-good radiographic results were seen. Relationship between the quality of the reduction and radiological outcome was statistically significant (p = 0.001). Conclusion: The anterior surgical approaches, have a high rate of good results when performed appropriate fracture types