Örgütsel hafızanın örgütsel değişime direnç üzerindeki etkisi: İstanbul'da inşaat sektöründe örnek bir uygulama
The effect of organizational memory on resistance to organizational change: An exemplary practice in the construction sector in Istanbul
  1. Tez No: 426218
  2. Yazar: CEM KARABAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmada, işletmelerin değişim çabası içerisinde karşılaştıkları dirence, örgütsel hafızanın etkileri ele alınmış, değişime direncin nedenleri ve nasıl ele alınması gerektiği anlatılarak ve örgütsel hafızaya körü körüne bağlanmayan yani vazgeçme yeteneği gelişmiş olan işletmelerde değişime direncin diğerleri kadar kuvvetli olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, örgütsel hafızanın alt boyutlarının, değişime olan dirence etkilerinin yanı sıra, değişime direncin ele alınması noktasında önemli bir faktörün varlığının ön plana çıkartılması ve bu sayede değişim yönetimi çabası içerisine girecek olan yöneticilere değişime olan direnci azaltmada önemli bir anahtar gösterme düşüncesidir. Araştırma İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı, inşaat sektöründe faaliyet gösteren, işletmeler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeline temel teşkil eden örgütsel hafızayla değişime direnç arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu düşüncesi, analiz sonuçlarıyla alt boyutları arasında belirli düzeyde kendini göstermiştir. Benzer şekilde vazgeçmenin, değişime direnç ve örgütsel hafıza ile negatif yönlü ilişkileri de alt boyutlar seviyesinde ortaya koyulmuştur. Kurumların sahip oldukları bilginin, değişim durumunda olumsuz etkilerde bulunabileceği ve bu olumsuzluğun zayıflatılması için de vazgeçme yeteneğiyle hareket edilmesi gerekliliği açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study addresses the effect of organizational memory on the resistance that businesses encounter in their efforts for change. Reasons of resistance against change and how this problem should be dealt with is discussed, and it is also assessed whether the change resistance in those businesses which do not blindly adhere to organizational memory, that is, which have a developed ability of unlearning is as strong as in others. The main purpose of the study is to reveal an important factor in the context of addressing sub-dimensions of organizational memory, its effects on resistance to change as well as change resistance, and thus to provide those managers who would take efforts to change management with an important key for decreasing the resistance to change. The research has been carried out on the businesses are registered to the Istanbul Chamber of Commerce. The thought that there is a positively-oriented-oriented relationship between organizational memory and resistance-to-change underlying the research model has showed itself at certain levels between the analysis results and its sub-dimensions. By the same token, the negatively-oriented relationship of unlearning with resistance-to-change and organizational memory has been put forward at the levels of sub-dimensions. That the knowledge retained by the institutions could cause adverse effects in the event of change, and the necessity to act in line with unlearning ability in order to weaken these adverse effects have come to light.