Batı Trakya sorununu oluşturan unsurlar üzerine tarihsel bir değerlendirme: 1877-1995
A historical evaluation of factors relating to the problem of Western Thrace: 1877-1995
- Tez No: 426219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç, Batı Trakya Türklerinin çoğunlukken nasıl azınlık haline geldikleri ve Batı Trakya'da Türk azınlığı olarak yaşama savaşı bütün gerçekliği ile gözler önüne sermektir, 1877-1995 yılları arasında. İlk bölümde 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ile başlayan zorlu süreç, Balkan Harbi, I. Dünya Savaşı ve sonrasında Yunanistan'ın egemenliği altına girişi anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, Yunan Devleti altında Batı Trakya Türk azınlığının karşılaşmış olduğu sorunların neler oldu ele alınmıştır. Yöntem olarak literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucu göstermiştir ki, Batı Trakya Türk azınlığının eğitim, ekonomik, sosyal, siyasi ve Türk kimliğinin tanınması gibi acil çözüm bekleyen birçok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların çözüme kavuşması, Batı Trakya Türklerinin yaşama kalitesini olması gerektiği düzeye getireceği gibi Yunanistan ve Türkiye'nin ikili ilişkilerine de pozitif yansıması olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to expose how the Turks of Western Thrace have been reduced to a minority and to show how hard the struggle of living as a Turkish minority in Western Thrace has been between 1877 and 1995. The first part will be allotted to the difficult period tainted by the 1877-78 Russo-Ottoman War, Balkan War and the Greek rule. In the second part, the hardships that Turkish minorities have faced in Greece will be analysed. Literature review is used as a research method. This study shows that the Turkish minority of Western Thrace suffers from a wide range of problems with economic, social, political and educational facets. Dealing with these problems will lift the living standards of the Turkish community up to a decent level which will eventually have positive effects on the political relations between Greece and Turkey.