Ar-ge ve öğrenme yeteneğinin firma yenilikçiliğine etkisi
The effect of r&d and learning capabilities on firm i̇nnovativeness
- Tez No: 426234
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Büyük bir hızla değişen ve gelişen dünyada firmaların rekabet avantajı sağlayabilmeleri için diğer firmalardan kendilerini ayıran farklı özelliklerinin bulunması gerekmektedir. Bu noktada Ar-Ge, öğrenme yeteneği ve yenilik kavramları çeşitli avantajlar sağlayarak, anahtar bir unsur haline gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ar-Ge ve öğrenme yeteneğinin firma yenilikçiliğine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda İstanbul ve çevresinde Ar-Ge yapan 109 firmadan anket yöntemi kullanılarak 301 kişiden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda, öğrenme yeteneğinin ve Ar-Ge boyutlarından olan portföy yönetiminin firma yenilikçiliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Diğer Ar-Ge boyutlarından olan yenilik stratejisi, proje uygulama ve Ar-Ge yatırımının firma yenilikçiliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu veriler doğrultusunda, öğrenme yeteneğinin ve Ar-Ge boyutlarından olan portföy yönetiminin firmaların rekabet avantajı sağlamaları ve yenilik stratejilerine katkı yapabilmeleri için bu iki kavrama önem vermeleri gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In todays changing and developing world, in order to get the competition advantages; the firms must have different properties which make them unique when compared with others. In this point R&D, learning capability and Innovation, ensuring different advantages are became key issues. The purpose of this study is to observe the effects of R&D and learning capabilities on firm innovativeness. Within this study; by using survey methodology data are collected from 301 firms in Istanbul and around that have R&D. As a result of collected datas; it is understood that learning capability and portfolio managment which is one of the dimensions of R&D have positive and meaningful statistical effects on firm innovativeness. It is also understood that the innovation strategy,R&D investment and project performance which are another dimensions of R&D have no statistical and meaningful effect on firm innovativeness. Based on these datas, it may be said that firms should give importance to learning capability and portfolio management in order to be able to get the competition advantages and to contribute their innovation strategies.