Özdeşleşme, liderlik tarzları ve kültürel faktörler arasındaki ilişki
The relation between identification, leadership styles and cultural factors
  1. Tez No: 426235
  2. Yazar: CANDİDE ÇULHAOĞLU ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Örgütlerin uzun vadede başarılı olabilmelerini etkileyen en önemli faktörlerden biri de, örgüt çalışanlarının örgütü benimsemeleridir. Çalışanların aidiyet duygusunun artması, onların örgütleri ile özdeşleşmelerini sağlayacak; işletme, uzun vadeli hedeflerine daha az kaynak kullanarak ulaşabilecektir. Ancak bu süreç içinde çalışanları örgütleri ile özdeşleşmelerini etkileyecek birtakım faktörler de olacaktır. Bu çalışmanın amacı; çalışanların örgütsel özdeşleşmelerine, algılanan liderlik tarzlarının ve çalışanların kültürel eğilimlerinin etkisini incelemektir. Örgütsel özdeşleşme üzerinde liderlik faktörü, dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzları boyutlarıyla incelenirken, kültürel faktörler, çalışanların bireyci ve toplumcu kültürel eğilimleri boyutlarıyla incelenmektedir. Ayrıca, çalışanların algıladıkları liderlerine ilişkin liderlik tarzının örgütleriyle özdeşleşmede kendilerine ait kültürel faktörlerin düzeyine göre farklı olup olmadığını ortaya koymak da araştırmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın özgünlüğü ise; bu üç değişken arasında kurulacak olan ilişkiden ortaya çıkmaktadır. Başka bir ifade ile örgütsel özdeşleşme, algılanan liderlik tarzları ve kültürel faktörlerin birbirlerine olan etkisi çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Employees' embrace towards the organization they work for is, one of the capital importance amongst other elements that effect the success of the organization in the long term. Development of employees' sense of belonging shall provide organization identification, hence the organization shakl reach up to its lond term goals by less resource utilization. The aim of this study is, to examine the impacts of both leadership styles that is determined and employees' cultural orientation on organizational identification. While the leadership impact shall be analyzed from transformational and transactional aspects of leadership style,, the impacts of employees' cultural orientation shall be viewed in regard with individüalist and collectivist dimensions. Nonetheless, determining whether organization identification in terms of employees' perception of the leaders' leadership style differs to the exent of cultural impacts' level onemployees is another aim of this study. The distinctness of the study takes its source from the illustration of the relations amongst the pertinent three variables. In other words to Express, organization identification, perceived leadership styles and cultural elements' impacts on each other reveals the originality of the study.