İnternet kullanım süresinin ergenler üzerindeki psikolojik etkileri
Psychological effects of the duration of internet usage on adolescents
- Tez No: 426240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnternet Kullanım Süresinin Ergenler Üzerindeki Psikolojik Etkileri Günümüzde internet, iş yaşamından sosyal yaşama, haberleşmeden bilgi edinmeye kadar neredeyse her alanda vazgeçilmez bir araçtır. Milyonlarca yetişkinin çeşitli amaçlarla kullandığı bu aracın, çocuklar ve ergenler arasında da kullanımı büyük bir hızla artmaktadır. İnternet, sağladığı hız, kolaylık gibi olumlu etkilerinin yanında güvenilmezlik, gerçek yaşamdan uzaklaştırma gibi ciddi olumsuz etkilere de sahiptir. Kişiliklerini oluşturma aşamasında savunmaz olan ergenlerin, internet kullanımından kaynaklanan birçok psikolojik durum yaşadığı görülmektedir. Bu çalışmada, ergenlerin günlük internet kullanım sürelerinin, onların depresyon, sosyal fobi, yalnızlık ve internet bağımlılık düzeylerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Bayrampaşa'da bulunan Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 300 öğrenci örneklem olarak seçilmiştir. Örnekleme, Beck Depresyon Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Ucla Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Anket sonuçları, SPSS 23 programı ile değerlendirilmiştir. İnternet kullanım süresi ile depresyon, sosyal fobi, yalnızlık ve internet bağımlılık düzeyi arasındaki ilişki Betimleyici İstatistiki Veriler, Regresyon, Korelasyon, T Test ve Varyans Analizi olmak üzere beş bölümde ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ergenlerin internet kullanım süreleri ile onların depresyon, sosyal fobi, yalnızlık ve internet bağımlılık düzeyleri arasında pozitif bir ilişki vardır. Ergenlerin internet kullanım süresi arttıkça bu durumları yaşama düzeyleri de artmaktadır. Bilgisayar teknolojisi arttıkça ne yazık ki buna bağımlı kişi sayısının da artması bu konudaki çalışmaları gerekli ve önemli kılmaktadır. İnternet kullanımının ergenlerin psikolojilerine olan etkilerinin, farklı ve daha geniş gruplarla araştırılması ve olumsuz etkilerin önlenmesi için yeterli çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological Effects of the Duration of Internet Usage on Adolescents Today, internet is an inevitable tool from business life to social life; from communication to getting information. As millions of adults use internet for various purposes, internet use between children and adolescents is increasing rapidly. Internet provides positive impacts such as simplicity and speed but has also some critical negative impacts such as insecurity and social isolation. Vulnarable adolescents experience some different psychological states during their personality creation process due to internet usage. In this research, the impact of internet usage time on adolescents' depression, social phobia, loneliness and internet addiction levels have been studied. For this purpose, three hundred students who are currently studying at Saraybosna Vocational and Technical High School in Bayrampasa have been selected. Beck Depression Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale, Young Internet Addiction Test ve UCLA Loneliness Scale have been implemented. The survey results have been evaluated by SPSS 23 Programme. The relation between adolescents' internet usage time, depression, social phobia, loneliness and internet addiction levels have been categorised into 5 sections: Descriptive Statistical Inputs, Regression, Correlation, T Test, Variance Analysis. According to our results, there is a positive relation between adolescents' internet usage time, their depression, social phobia, loneliness and internet addiction levels. As adolescents' internet usage time increases, their potential of experiencing these situations increases. Researches regarding this subject are crucial as the number of people who are addicted to internet increases depending on evolution of computer technology. The impact of internet use on adolescents' psychology must be researched among various and larger groups and must be studied efficiently to prevent its negative impacts.