Küresel kriz sonrası Amerikan dolarının gelişimi ve işletmelere etkisi
The development of the us dollar after global crisis and its impact on business
  1. Tez No: 426241
  2. Yazar: FUAT BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
KÜRESEL KRİZ SONRASI AMERİKAN DOLARININ GELİŞİMİ VE İŞLETMELERE ETKİSİ Finansal kriz bir ülkenin ekonomisinin iç veya dış etkenlerden dolayı istikrarsızlığa sürüklenmesidir. ABD de 2007 yılında konut piyasalarında başlayan problemler küresel anlamda finansal istikrarsızlığa sebep olmuştur ve bu krizin oluşmasında Amerikan ekonomisinin kredi bağımlılığı olan bir ekonomisi olmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmayla birinci bölümde küresel krizin başlamasındaki sebepler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise; küresel finansal krizle birlikte dolardaki artışlara veya azalışlara bağlı olarak işletmelerin büyüme, ithalat, ihracat, maliyet, istihdam, sanayi üretim endeksleri, kapasite kullanım oranları incelenerek bir işletmenin bilançosu vaka örneği olarak kullanılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda işletmelerin ve ülkemizin kriz dönemini en az hasarla atlatmaları için aldıkları ve almaları gereken önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF THE US DOLLAR AFTER GLOBAL CRISIS AND ITS IMPACT ON BUSİNESS The financial crisis is the drift instability wherefore internal or external factors of a country's economy. In 2007 the problems which is started in the US housing market has caused instability for the financial markets and the consist of this crisis has arisen due to the economic dependence of the US economy with credit. In the first part of this thesis it is focused on the reasons which was caused started the global economic cris. On the second part; depending on increaces or decreases in the dollar , the companies was analyzed in terms of; export, import, cost, employment, industrial production index, capacity utilization rate and a company balance sheet it is used as a examine in this study. All these studies indicates that the companies focused on how to overcome least damege and what they need to take precautions in crisis terms.