İnşaat sektöründe şantiye yönetiminde hedeflenen maliyet ile uygulama maliyetlerinin analizi
The analysis of targeted cost and implementation cost in the construction industry of construction site management
- Tez No: 426239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yapılan çalışmanın amacı şantiye yönetiminde hedeflenen maliyetler ile uygulama maliyetlerinin analizi yapılarak etkin bir şantiye yönetim anlayışı belirlemektir. Bu çerçevede işletme ve yönetim modelleri açıklanmış, daha sonra maliyet hesaplama yöntemlerinin araştırılması ve benzer iş olarak kabul edilebilecek iki ayrı şantiyenin kullandığı maliyet sistemi gösterilmiştir. Varsayım olarak, kullanılan maliyet yöntemi faaliyet tabanlı maliyet olarak görülmüş ve sistemin açıklaması yapılmıştır. 2013 – 2015 yılları arasında farklı bölgelerde inşa edilen iki ayrı şantiyenin hedeflenen maliyetleri ile yapım maliyetlerinin analizleri kıyaslaması yapılmıştır. Bu kıyaslama neticesinde yapım maliyetlerinin hedeflenen maliyetlere göre artış gösterdiği görülmüştür. İnşaat sektörü için faaliyet tabanlı maliyet sisteminin uygun olduğu görülmüş olup, aynı faaliyet kollarında farklı bölgelerde yapılan faaliyetlerde yaşanan artışların sebepleri incelenmiştir. Fiyat artışlarına yol açan sebeplerin incelemesiyle, inşaat sektöründeki işletmeler için etkin bir yönetim modeli belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda işletme yönetim modellerinden“Görev Modeli”nin faaliyetlere uygun yaratıcılık gücünü esas alması ve sorumluluğu tüm ekibe vermesi sebebiyle yönetim modeli olarak seçilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine an approach of construction site management. In this context, after explaining bussiness and management models, cost calculation methods and cost method of two similar acceptable construction sites have been shown. Hypothetically, used cost methods have been presumed and explained as activity-based costs.“Resultant Costs”and“Targeted Costs”of two different construction sites, which were set between 2013-2015, have been analyzed. As a result of this comparison, it was observed that building costs were higher than targeted costs. Increase causes due to same bussines sectors in different zones have been analyzed and it became clear that activity-based cost methods are convenient for the construction industry. Analyzing the reasons that lead to price increases helped us to determine an effective management model. In this context it has been occured as a necessity that choosing“Function Model”which is taken creativity power as a basis and gives the responsibility to whole crew.