Ergenlerde oyun bağımlılığının sosyal kaygı, saldırganlık ve sosyal dışlanma ile ı̇lişkisinin ı̇ncelenmesi
Investigation of relationships among game addiction, social anxiety, agression, and social ostracism in adolescents
  1. Tez No: 542943
  2. Yazar: BEYZANUR KINAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇARE SERTELİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı, ergenlerde oyun bağımlılığı ile sosyal kaygı, saldırganlık ve sosyal dışlanma arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın ikinci amacı ergenlerde oyun bağımlılığının cinsiyete, yaşa, aile gelir düzeyine, günlük bilgisayar kullanma süresine, arkadaş ilişkilerine ve kullanılan cihaza göre değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini 259 kız, 225 erkek öğrenci olmak üzere toplam 484 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmada; Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, Saldırganlık Ölçeği, Ergenler İçin Sosyal Dışlanma Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; oyun bağımlılığı ile dışlanma arasında anlamlı ilişki vardır. Ayrıca oyun bağımlılığı ile sosyal kaygı, saldırganlık ve dışlanma arasında ayrı ayrı anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Oyun bağımlılığında sosyal dışlanma, sosyal kaygı ve saldırganlığın önemli birer değişken olduklarını ancak saldırganlık ölçeği alt boyutu olan“öfke”ile ergenler için sosyal kaygı ölçeği alt boyutu olan“genel durumlarda sosyal kaçınma ve huzursuzluk duyma”nın öne çıktığı görülmüştür. Günlük bilgisayar kullanım süresi ve cinsiyet değişkenlerinin birlikte öğrencilerin oyun bağımlılığı üzerinde ortak etkisi olduğu bulunmuştur. Oyun bağımlılığı üzerinde cinsiyetin önemli bir etken olduğu, erkeklerin oyun bağımlılığının kızlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Günlük bilgisayar kullanım süresi arttıkça oyun bağımlılığının artırdığı bulunmuştur. Oyun bağımlılığı ile aile gelir düzeyi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Öğrencilerin yaşı arttıkça oyun bağımlılığı düzeyinin azaldığı bulunmuştur. Arkadaş ilişkisine göre oyun bağımlığında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bilgisayar kullananların bağımlılık düzeyleri akıllı telefon kullananlara göre daha yüksek bulunmuştur, aynı şekilde tableti en sık kullananların da akıllı telefon kullananlara göre bağımlılık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the relationship between game addiction, social anxiety, aggression and social exclusion in adolescents. The second aim of the study was to evaluate the game addiction in adolescents according to gender, age, family income level, daily computer use time, friendship and the device used. A total of 484 students, 259 female and 225 male students, were included in the study. In this study; Demografic Information Form, Internet Addiction Scale, Social Anxiety Scale for Adolescents, Aggression Scale, Ostracism Experience Scale for Adolescents were applied. According to the results of the study; Significant relationships were found between game addiction and social anxiety, aggression and social exclusion. It was observed that social exclusion, social anxiety and aggression are important variables in game addiction but“anger”which is the sub-dimension of aggression scale and“social avoidance and restlessness in general situations”which is the sub-dimension of social anxiety scale for adolescents are found to be most important ones. It has been found that gender is an important factor in game addiction, and boys' game addiction is higher than girls. It has been found that the game addiction increases as the daily computer usage period increases. No significant difference was found between game addiction and family income level. It was found that the level of game addiction decreased as the age of the students increased. There was no significant difference in game addiction according to friendship quality. Computer users were found to have higher levels of a than those using smartphones. Similarly, users of tablets were more likely to have a higher level of addiction than those using smartphones.