Türkiye'deki kültür politikalarının (1960–1970) devlet tiyatrolarında oynanan çocuk oyunlarına yansıması
The reflecti̇on of the Turkey's cutural poli̇ti̇cs on the chi̇ldren theatre plays whi̇ch have taken place i̇n the Turki̇sh nati̇onal theatre
- Tez No: 426253
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Ülkemizdeki kültür politikaları; 1960–1970 yılları arasında iktidara gelmiş sekiz hükümetin hükümet programları, I. ve II. Beş Yıllık Kalkınma Planlarında kültür konusu ve 1961 Anayasası incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Saptanan kültür politikalarının, çocuk oyunlarına etkisi ise inceleme konumuzdur. Bu bağlamda Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oynanmış 12 çocuk oyunu örneklem içine alınmış fakat bu oyunlardan ikisine ulaşılamadığı için 10 oyun incelenmiştir. Sonuç olarak, dönemin hükümetlerince hazırlanan programlarda, kalkınma planlarında kültür konusuna yeterince önem ve yer verilmediği, bunun sonucu olarak da kültür politikalarının Devlet Tiyatrolarında oynanan çocuk oyunlarına doğrudan yansımadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's cultural politics have been trying to state via analyzing the eight different government's cultural politics during the term 1960-1970; cultural subject in the first and second five years development plans and the constitution of Turkish Republic (1961).Our subject is the effects of the children's plays of these related cultural politics. In this context, twleve children plays that have been performed in Ankara National Theather are given as samples. However, only ten plays has been analyzed here as the other two plays have not been found. As a result of this work we can clearly say that there was not enough attention and importance to the cultural politics in the government plans and the development plans during the term 1960-1970. Therefore the cultural politics did not directly effect the children's plays which have been performed in the National Theatre.