Anadolu Selçuklu Dönemi taçkapılarında tezyinat
The ornament on portals in Anatolian Selcuk period
- Tez No: 426281
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Türkler, Anadolu'ya yerleşmeleriyle birlikte kendi kültür, sanat ve birikimlerini yerli ustalarınkilerle birleştirerek pek çok alanda çeşitli eserler vermişlerdir. Selçuklular Anadolu'ya geldiklerinde karşılaştıkları taş malzemeyi kullanarak, Orta Asya'da tuğla ile gerçekleştirdikleri bezemeleri burada taşa uygulamışlardır. Selçuklular daha sonra bir gelişim süreci izleyerek taş işçiliğinde muhteşem örnekler ortaya koymuşlardır. Mimari, Anadolu Selçuklu döneminde en üst düzeye ulaşmıştır. Ayrıca, Anadolu Selçuklu taş süslemeciliği ayrı bir önem ve düzeydedir. Taş süslemeciliğinde taç kapı süslemeciliğine ayrıca bir özen göstermişlerdir. Abidevi taç kapıları ile birbirinden bağımsız süslemeleri olan görkemli ve taş işçiliği ile bezemeli taç kapılar ortaya koymuşlardır. Bu taç kapılar Anadolu Selçuklu döneminde taş işçilikleriyle önemli bir yer tutar.
Özet (Çeviri)
Turks with settled to Anatolia, presented many works accordind to their culture and art in many fields. When Seljukians arrived to Anatolia, they used stone tools to decorate the Stones. Seljukians in the work of Stone after following a developing process presented wonderful examples. Reached in highest level during the construction of the Anatolian Seljuk architecture. İn addition, the Anatolian Seljuck stone ornamentation approached the high level. Stone processing industry showed that care in taken fort he portals decoration. İndependent of each other with manumental portals decorated with ornate stone work and portals, have produced spectacular. Expecially, with stone carved on important place in Anatolian Seljuck period.