Çalışma ortamı ve iş çevresine ilişkin ergonomik faktörlerin analizi ve bir uygulama
  1. Tez No: 42629
  2. Yazar: MUHSİN HALİS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEYZULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇALIŞMA ORAMI VE İŞ ÇEVRESİNE İLİŞKİN ERGONOMİK FAKTÖRLERİN ANALİZİ VE BİR UYGU^MA v Muhsin HALİS Danışman: Doç. Dr. Feyzullah ERO?LU Jüri : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Yrd. Doç. Nurullah Genç Endüstrileşme ve modernleşme sürecinde makina becerisi insan yeteneklerinin yerine kullanılmaya başlanmıştır. Bu değişim kişiyi, emeğinin karşılığını görme ve kendinden gururlanma duygusundan yoksun bırakmıştır. Bunun sonucu olarak işgörenler, gitgide işe yabancılaşmış ve doyumsuz olmuşlardır. Çağdaş işgören işin kendisi için bir anlam taşımadığından yakınmaktadır. Her çeşit iş ve işlemlerle, işçilerin iş ve sosyal çevrelerinden gelen stres faktörleri onların; sağlık, güvenlik, performans ve psiko-sosyal uyum yeteneklerini zedeleyerek iş hevesi ve iyi niyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışan insanın yetenek ve limitleri göz önüne alınarak düzenlenen çalışma yerleri, çalışma yöntemleri ve iş organizasyonu, performans ve verimi artırmanın yanısıra, yorgunluk ve hataları da en az düzeye indirecektir. Ergonomik işyeri düzenlemede genel amaç, çalışanın ve tüm iş sisteminin performansının maksimize edilmesi, fiziksel ve zihinsel olarak iyileştirmenin sağlanması ve insanın güvenliği ve tatmini açısmdan işin gerektirdikleri ile insanın yeteneklerinin uygun bir şekilde bir araya getirilmesidir. İnsancıllık kriteri yanmda oturma yerleri ve çalışma pozisyonları çalışanların sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Çalışanların, görevlerini örgütsel amaçlar doğrultusunda istekle yerine getirmelerini sağlayacak bir çalışma ortamının oluşturulması, daha açık bir söyleyişle“ergonomik çalışmıa ortamı ”nın oluşturulması olarak tanımlayabileceğimiz motivasyon yönetimi, yönetimin asal fonksiyonlarından biri, belki de en önde gelenidir. Ergonomik yaklaşımlar kalkınma yolundaki toplumlarda ve gelişmekte oîan endüstrilerde genelde çok farklı öncelikler arasında yeni ve bazen de lüks bir tercih gibi görünmesine rağmen, gelişmiş ülkelerin verimlilik düzeyine ulaşabilmelerininin en önemli aracı durumundadır. Bu açıdan ele alınması gereken ergonominin ülkemiz için de bir çok şeyi değiştireceği bir gerçektir. Çalışmamızda kısaca özetlemeye çalıştığımız şekliyle, gelişmiş ülkelerdeki işgören ve iş arasındaki diyalogu izah ederek ülkemiz için bir model oluşturmaktır. Çalışmamız üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci ve ikinci bölümler çalışmanın teorik çatısını oluşturmakta, üçüncü bölüm ise kavramsal çerçevede ele aldığımız konulardan bazılarını test etme mahiyetindedir. Çalışmanın üçüncü bölümü bu çalışma ile ilgili bir uygulamadan müteşekkildir ve çalışma ortamında işgöreni etkileyen ergonomik faktörlerin analizi ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ANALYSIS OF ERGONOMCAL FACTORS RELATED TO WORKING ATMOSPHERE AND ENVIRONMENT PLACES AND AN APLICATIONS Muhsin HALİS Supervisor: Assoc Prof. Dr. Feyzullah EROGLU Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Yrd. Doç. Nurullah Genç During the process of the modernization and industrialization, the machinery has replaced human ability, and division of labor has increased accordingly. This change has unable the workers to see the results of their work, and workers have lost the feeling of being proud of their work. Consequently, the workers have become alienated to their work and lost their feeling of job satisfaction. The contemporary worker complains that his work has no meaning for him. Stress factors at all kinds of work and manipulations, social and work environment in workers' life may adversely affect their health, safety, physical performance, productivity and psycho-social adaptability, and thus hamper their goodwill and ambition for work. Humanization of work and the working environment, through an ergonomics approach, protects the workers' health and capacities, and optimize their performance all along their working life. In arrangement of proper working conditions, consideration of the needs the person engaged in work will provide definition of conditions precedent to require minimum power for performing the work. Management of motivation can be defined as to create a working environment in an organization in which employees can accomplish their duties willingly and enthusiastically towards the achievement of the goals of the organization. This definition can also be explained in a short way as“creating an ergonomic working environment”. Motivation management is one of the essential perhaps the most leading functions of managers. It has started to be realized in Turkey too in that, the reality of competing with out application of modern production and management techniques does not hold true anymore. In order to work efficiently it is required to design optimally, especially workplace, on the basis of Antropometric data of workers and method study and environmental conditions. The aim of this my study that contains the knowledge's try summarized in short previously is to show the dimension of existing work and labor dialogue in developed countries and so, to make a key for our country. The 3 rd part of my study is related with application. This part contains the“ergonomic”factors that affect the employer in the working atmosphere.