Türkiye'deki sağlık yönetiminin mevcut durumu ve geleceğine dair nitel bir çalışma
A qualitative study regarding current situation and future of health management in turkey
- Tez No: 426300
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya üzerinde önemli bir yere sahip olan sağlık yöneticiliği mesleğinin saygınlığı, büyük oranda onu şimdi temsil eden ya da gelecekte onu temsil edecek yöneticilere bağlıdır. Sağlık sektörü emek yoğun bir sektördür ve kendine has özellikleri vardır. Rekabetin ve rakiplerin güçlü olduğu, sağlık hizmetleri maliyetlerinin arttığı ve teknolojinin hızla geliştiği işletme çevresinde yönetim çok zor bir hal almıştır. İşte bu ve buna benzer global belirsizlikler sağlık hizmetleri sektöründe, sağlık yönetimi eğitimi almış profesyonel sağlık yöneticilerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Nitel araştırma yönteminden faydalanılarak gerçekleştirilen bu araştırmadaki en temel amaç; Türkiye'deki sağlık yönetimi mesleğinin mevcut durumunun ve geleceğinin uzmanların görüşleri doğrultusunda irdelenmesidir. Konuyla ilgili daha önce herhangi bir araştırma yapılmamış olup bu araştırma ile literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir. Ayrıca araştırmanın, sağlık yönetimi bölümlerinin öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri, sağlık politikası belirleyicileri ve ilgili sivil toplum kuruluşları için önem arz ettiği düşünülmektedir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için görüşülmesi gereken kişilerin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden“ölçüt örnekleme yöntemi”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, örneklem ölçütlerini sağlayan 15 kişiyle doğrudan iletişime geçilmiş ve randevu talep edilmiştir. Randevu talebini 3 kişi geri çevirmiştir. Bu bağlamda araştırmaya 12 katılımcı dahil olmuştur. Katılımcılarla görüşmeler, 2014 yılı sonunda başlayıp, 2015 yılı Mart ayı içerisinde bitirilmiştir. Araştırmada katılımcıların her birine kod isimler verilerek, katılımcıların gerçek isimlerinin gizliliğine dikkat edilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizinde nitel veri analizi yöntemlerinden tematik analiz ve nitel veri analizi programlarından biri olan Nvivo programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; sağlık yöneticisinde olması gereken nitelikler olarak, tecrübe, eğitim ve beceri kabiliyetlerinin olması gerektiği bulunmuştur. Mesleğin önündeki sorunlar olarak, eğitimle ilgili sorunlar, mesleğin sahiplenilmemesi ile ilgili sorunlar ve politik sorunların olduğu araştırma sonucunda elde edilen diğer bulgulardır. Ayrıca mesleğin geleceği ile ilgili araştırmacıların olumlu ve olumsuz görüşlere sahip oldukları ulaşılan bir diğer sonuçtur. Sağlık yönetimi mesleği için paydaşlarının yapması gereken görevler, güçlü iletişim, birlikte hareket etme, yöneticilere imkân sağlama, farklı çalışma alanları oluşturma ve özveri gibi yapılması gereken görevler verilerek, yorumlanmıştır. Son olarak ise, uzman görüşleri doğrultusunda, sağlık yönetimi mesleğinin geleceğinin daha iyi olabilmesi için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prestige of health management profession which has a significiant place on the world mainly depends on the managers representing it at present or the managers to represent it in the future. Health sector is a labour intensive sector and it has specific features. Management has got harder and harder in operation environment where rivalry and rivals have become stronger, the costs of health services have increased and technology has rapidly advanced. So, those aforomentioned and similar global uncertainties increase the need for professional health managers trained for health management in health services sector. The main aim of this study which was carried out by utilizing from qualitative research method is to examine the present situation and the future of health management profession in accordance with opinions of experts. Any research hadn't been carried out about this subject before, and it is aimed to contribute to the literature through this research. Besides, this research is thought to have importance for undergraduates, graduates and academicians of the department of health management, determinants of health policy and the related non-governmental organizations. In determining the people to be interviewed in order to carry out the aim of the research, criterion sampling method, which is among purposeful sampling methods, has been utilized. In the research process, 15 people providing sample criterions were directly communicated and they were asked for an appointment. 3 people refused the ask for an appointment. In this context, 12 people got involved in the research. The interviews with the attendants began in the end of 2014 and ended in March, 2015. In this research, each one of the attendants was given a code name and the secrecy of real names were observed. In the analysing of the data of the research, thematic analysis, one of qualitative data analysis methods and Nvivo programme, one of qualitative data analyse programmes, were utilized. The results of the research shows that the qualities of a health manager must be experiment, education and ability skills. Issues related to education, issues in absorbing the profession, and political issues are the other findings concluded as a result of the research. Besides, it's another conclusion that the researchers have positive and negative opinions about the future of the profession. What partners must do for health management profession have been rendered by giving must-do tasks such as powerful communication, collaboration, providing opportunities to managers, generating different working areas and self sacrifice. Finally, suggestions have been included in order to make the future of health management profession better in accordance with the opinions of experts.