1980 sonrası sağlık harcamalarının gelişimi: Türkiye-OECD ülkeleri üzerine bir karşılaştırma
1980 after the sector development of health expendi̇ture: OECD-Turkey of comparison
  1. Tez No: 426304
  2. Yazar: LEYLA GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK GÖZE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sağlık, insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için en önemli yapı taşlarından biridir. Sosyal devletin gereği olarak sağlık hizmetlerini devletin bireylere sunmasına gerekmektedir. Bireylerin sağlıklı olması ülkelerin gelişmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı ülkelerin ekonomik gelişmişlik göstergesi olarak sağlık harcamalarına bakılmaktadır. Bu çalışmamda 1980 sonrası yıllarda kamu ve özel kesimin sağlık harcamalarına bakılarak OECD-Türkiye'nin sağlık harcamaları karşılaştırılmıştır. Sosyal devletin gereği olarak yarı kamusal bir mal olan sağlık hizmetlerini devletin bireylere sunması gerekmektedir. Ülkemizde de kamu kesiminin yaptığı sağlık harcamalarının daha fazla olması sağlığa verilen önemi göstermektedir. Ancak 1980 yıllardan sonra itibaren neo-liberal politikaların sonucu olarak özel kesiminde sağlık alanında etkisi artmıştır. 1990'lı yılardan itibaren ise kamu-özel işbirliği sağlık alanında da uygulanmaya başlamıştır. Türkiye'de sağlık hizmetlerinin sunumunda karma bir yapıya doğru gitmektedir. Türkiye'de 1980'den bu yana toplam sağlık harcaması ve kişi başına yapılan sağlık harcaması sürekli artış göstermektedir. Bu artışın önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenmektedir. OECD üyesi ülkelerle sağlık harcamalarımız kıyaslandığında; sağlık harcamalarında OECD üyesi ülkeler arasında son sıralarda yer almaktayız. Sağlık harcamalarımız sürekli artmasın rağmen OECD üyesi olan gelişmiş ve Batı Avrupa ülkeleri arasında yine de son sıralarda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Health is one of the most important building blocks for people to maintain their lives. The welfare state should be required to provide health services to the state of the individual. That promotes healthy individuals of the country. Therefore it is looking at countries' economic development indicators of the health expenditure. This year my work in public health spending after 1980 and looking at the private sector OECD-Turkey's health spending are compared. The welfare state should be required to submit as part of the state to the individual's health care is a public good. In our country, his health is more than the public sector spending shows the importance given to health. However, as a result of neo-liberal policies since 1980, after the impact of the private sector in the health field artmıştır.1990 's of years since the public-private partnership has begun to be implemented in the field of health. Turkey is heading towards a mixed structure in the provision of health services. Total health expenditure per capita and health expenditure since 1980 is continuously increasing in Turkey. This trend is expected to continue in the coming years. Our health spending compared with OECD member countries; We take place at the end of health spending among OECD member countries. We are continually increasing health spending despite the OECD developed and still are taking place in the last place in the Western European countries.