Burdur İlinde sığır, koyun ve keçilerde paratüberküloz seroprevalansı
Seroprevalence of paratuberculosis in cattle, sheep and goats in Burdur province
  1. Tez No: 426341
  2. Yazar: ADEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TÜRÜTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma ile Burdur ilinde sığır, koyun ve keçi sürülerinde tesadüfî örnekleme ile seçilen 2 yaş ve üzerindeki hayvanlardan alınan kan serumu örneklerinde ELİZA ile Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis'e karşı gelişen antikorların varlığı araştırılarak, hastalığın görünen ve gerçek seroprevalansının tespit edilmesi amaçlandı. Bu amaçla; 150 sığır, 150 koyun ve 150 keçiden olmak üzere toplam 450 kan serum örneği alındı ve ticari bir ELİZA kiti (Paracheck®2) yardımıyla hastalığın bireysel, sürü-içi ve sürüler-arası seroprevalans oranları saptandı. Bireysel, sürü-içi ve sürüler-arası görünen ve gerçek seroprevalans değerleri sığırlarda sırasıyla %8-%8.9, %17.1-%20.4, %46.7-%57.8; koyunlarda % 48->%100, %48->%100, %100->%100; keçilerde ise %24-%35.9, %25.7-%38.6, %93.3->%100 olarak hesaplandı. Sürü bazında paratüberküloz dağılımı bakımından sığır ve keçilerde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05), koyunlarda anlamlı fark tespit edildi (p0.05). Sonuç olarak, bu çalışma Burdur ilinde sığır ve özellikle koyun/keçi paratüberkülozunun yaygın olduğunu ve enfekte hayvan ve/veya sürü oranını azaltmak için çok sayıda tedbirin alınması gerektiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the presence of antibodies to Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis by ELISA in blood serum samples obtained from animals of at least 2 years of age selected by random sampling method in cattle, sheep and goat herds in Burdur province, and to determine the apparent and true animal, within-herd and between-herds seroprevalence of disease. For this purpose, a total of 450 blood serum samples were collected from 150 cattle, 150 sheep and 150 goats, and seroprevalance of the disease were determined by using a commercial ELISA kit (Paracheck®2). The apparent and true seroprevalance based on the individual animal, within-herd and between-herds were calculated as 8%-8.9%, 17.1%-20.4%, 46.7%-57.8% in cattle; 48%->100%, 48%->100%, 100%->100% in sheep; and 24%-35.9%, 25.7%-38.6%, 93.3%->100% in goats, respectively. While a statistically significant difference was not found on the distribution of paratuberculosis on herd basis in cattle and goats (p>0.05), an important difference was found among sheep (p0.05). As conclusion, this study indicated that cattle and especially sheep/goat paratuberculosis were widespread in Burdur province and many measures were needed to reduce the rate of infected animal and/or herds.