Siyah alaca sığırlarda süt verimi ile meme ölçüleri arasındaki ilişkiler
The relationships between milk yield and udder measures in holstein cattle
- Tez No: 550382
- Danışmanlar: DR. YAHYA ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MEHMET SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Siyah Alaca Sığırlarda Süt Verimi İle Meme Ölçüleri Arasındaki İlişkiler Bu araştırma; Siyah Alaca ırkı sığırlarda süt verimi ile bazı meme ölçüleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini Burdur ili Tefenni ilçesine bağlı Başpınar köyü'nde özel bir çiftlikte toplam 50 baş Siyah Alaca sığırı oluşturmuştur. Bu amaçla işletmeye 2017-2018 yılları arasında laktasyon süresi (LS) boyunca her ayın 14. günü ve meme ölçüsünün alındığı günlerde gidilmiştir. Laktasyon sırasına göre gruplara ayrılan sığırların doğumlarının 50±14; 100±14 ve 150±14 günlerinde sağımdan önce 9 farklı meme ölçüsü alınmış ve istatistiki analizlere tabi tutulmuştur. Laktasyon sırasının ön meme başları arası mesafe (ÖMBAM), arka meme başı çapı (AMBÇ), ön meme başının yerden yüksekliği (ÖMBYY), arka meme başının yerden yüksekliği (AMBYY) ve arka meme başı uzunluğu (AMBU) üzerine etkisi istatistiki olarak önemli (P0,05).
Özet (Çeviri)
The Relationships Between Milk Yield and Udder Measures in Holstein Cattle This study was carried out to investigate the relationships between milk yield and udder measures in Holstein cattle. The animal material of the research consisted of 50 Holstein cattle in the private livestock farm in Başpınar village of Tefenni district belonging to Burdur province. For this purpose, this farm was visited on the 14th day of every month during lactation as well as on the days when udder measures were taken between the years 2017-2018. On the 50±14; 100±14 and 150±14 birth days of cattle which are divided into groups according to lactation order, nine different udder measurements were taken just before milking and subjected to statistical analyses. The effects of lactation order on distance between front teats, rear teat diameter, ground clearance of front teat, ground clearance of rear teat and length of rear teat were found highly significant (P0,05).