Süt sığırcılığı işletmelerinde bulunan klinik mastitisli ineklerin sütlerinde bovine herpesvirus tip 1 ve 4, bovine leukemia virus ve bovine parainfluenza tip 3 enfeksiyonlarının araştırılması
Investigation of bovine herpesvirus type 1 and 4, bovine leukemia virus and bovine parainfluenza type 3 infections in milk of clinical mastitis cows in dairy farms
- Tez No: 426342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Burdur bölgesinde 35 işletmede bulunan 123 adet klinik mastitisli ineklerin sütlerinde Bovine Herpesvirus Tip 1 (BHV-1) ve 4 (BHV-4), Bovine Leukemia Virus (BLV) ve Bovine Parainfluenza Tip 3 (BPI-3) enfeksiyonları araştırıldı. Çalışmada, en yüksek seropozitiflik BPI-3'e karşı belirlendi. Yaşa göre enfeksiyon dağılımında en yüksek seropozitiflik 3 yaş grubundaki hayvanlarda her dört virusa karşı bulundu. Bu grupta ve diğer yaş gruplarında en yüksek seropozitiflik BPI-3'e karşı tespit edildi. Çalışmada kullanılan testler arasında önem belirlenmedi (p>0.05). Her dört virustan en az birine karşı seropozitiflik belirlenmiş meme loblarından en yüksek sağ öndeki ve en düşük sol arkadakinde bulundu. En yüksek seropozitiflik yarı açık, beton ve kirli zemin, sağım öncesi ve sonrası meme temizlik/dezenfeksiyonun yapıldığı, mastitis tedavisinin ve viral aşılamanın yapılmadığı, ahır zemin temizliğinin aylık yapıldığı, zeminlerinden sadece dışkı alınan, sağım makinası ve el temizliğini su ile yapan ve iyotlu dezenfektan kullanan işletmelerde belirlendi. Klinik mastitisli hayvanların meme inspeksiyon değerlendirmesinde; en yüksek seropozitiflik normal meme şekline, meme başı ve derisinin görünümüne sahip olanlarda belirlendi. Meme ve meme başı derisi lezyonlarından en yüksek seropozitiflik ezik olanlarda tespit edildi. Klinik mastitisli hayvanların meme palpasyonu değerlendirmesinde; en yüksek seropozitiflik meme başında doku kalınlaşması, meme sinüsleri ve lobları elastik olanlarda belirlendi. Bu hayvanların sütlerinde en yüksek seropozitiflik pıhtılaşma gösterenlerde bulundu. Sonuç olarak klinik mastitis olgularında virusların önemli düzeyde yer aldığı, işletme yapısının, uygulamalarının, temizlik ve dezenfeksiyonun etkili olduğu, meme ve meme başı deri lezyonları, doku kalınlaşmaları, meme sinüs ve loblarının elastikliği ve sütün pıhtılaşmasının ön planda yer aldığı tespit edildi. Ayrıca meme şeklinin, meme başı ve derisinin görünümünün önemli olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Bovine Herpesvirus Type 1 (BHV-1) and 4 (BHV-4), Bovine Leukemia Virus (BLV) and Bovine Parainfluenza type 3 (BPI-3) infection were investigated in milk samples with clinical mastitis of 123 dairy cows in 35 farms in Burdur area. The highest seropositivity was determined against BPI-3. The highest seropositivity was found in 3 year ages old for four viruses. The highest seropositivity was detected in all age groups for BPI-3. It was not determined the significance between the tests (p>0.05). It had been found positiveness the highest right front and the lowest in the left rear that against at least one of every four viruses from quarters. The highest seropositivity were determined in the managements as half open, concrete and dirty floors, done udder cleaning/disinfectation before and after milking, not done treatment of mastitis and viral vaccination, barn floor cleaning made monthly, just taken feces from the ground, the milking machine and hand cleaning was made by water and using iodine disinfectants. According to evaluation of udder inspection in the animals of clinical mastitis: The highest seropositivity was detected in shape as normal catagorized udders, teats and skins. The highest seropositivity was determined bruise udder and teat lesions. According to evaluation of udder palpation in the animals of clinical mastitis: The highest seropositivity was determined in tissue thickening of teat, lobs and sinuses of udder have been elastic. The highest seropositivity was found that showing clotting of milk of the animals. As a consequence, it was determined that viruses are found as significant levels in cases of clinical mastitis, structure, applications and cleaning and disinfection of the managements are effective, udder and teat skin lesions, tissue thickening of teat, lobs and sinuses of udder have been elastic and clotting of milk are detected as foreground. Also, it was observed that unsignificant of shape of udder, teat and skin.