Yeni medyanın gençlerin medya alışkanlıkları üzerine etkisi
The effect of the new media on the media habits of the youth
- Tez No: 426360
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Yeni medya kavramı, 1970'lerden sonra bilgi işlem alanındaki gelişmelerin iletişim alanına aktarılmasıyla şekillenmeye başlamıştır. Mikro elektronik teknolojilerindeki gelişmeler, iletişim teknolojilerinde iletim ve işleme yöntemlerinde önemli değişikliklere neden olmuştur. Analog iletim ve işleme yöntemlerinden dijital iletim ve işleme yöntemlerine geçişin gerçekleşmesiyle bilgisayar, yeni iletişim teknolojisinin temelindeki araç olarak yaşamımızda yerini almıştır. Yeni medya, geleneksel medyadan farklı olarak, sayısal tabanlı iletişim gerçekleştiren, öğeler arasında eşzamanlı ve geniş kapasiteli, karşılıklı ve çok katmanlı etkileşimin hızlı bir biçimde gerçekleştiği, çoklu ortam yapısına sahip iletişim araç ve kanallarını ifade etmektedir. Bu çoklu ortamda görüntü, ses ve metin gibi öğeler eş zamanlı olarak bulunabilmektedir. Yeni medya kullanıcılarına istedikleri zaman istedikleri veriye ulaşabilme imkanı tanımaktadır. Bu çalışmada, yeni medyanın kapsamı içinde değerlendirilebilecek olan etkinliği ve önemi sürekli artan sosyal medya ağları ve internet gazeteciliğinin üniversite gençliği tarafından nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, İstanbul ilindeki devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim gören önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sosyal medya, geleneksel gazetecilik ve internet gazeteciliği kullanım alışkanlıkları ve bu kullanım alışkanlıkları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 613 genç oluşturmaktadır. Toplanan veriler üzerinde tanımlayıcı ve neden-sonuç ilişkisine dayanan istatistik analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of new media has begun to be shaped after the transmission of developments concerning information processing in the 1970's to the area of communication. The developments in the area of micro electronic technologies have caused significant changes in the transmission and operation methods in communication technologies. With the passage from analog transmission and operation methods to digital transmission and operation methods, computers have taken their place in our lives as the tools in the foundation of new communication technology. The new media as distinct from traditional media expresses communication tools and channels with a multimedia structure, where simultaneous and great capacity, reciprocal and multi-layered interaction takes place speedily between the elements and makes digital based communication possible. In multimedia, elements such as image, sound and text can be used simultaneously. It allows new media users to access desired data at the desired time. In this study, it has aimed at identifying how social media networks and online journalism, which can be evaluated within the scope of new media and whose efficiency and importance continuously increases, is used by university youth. With this purpose, the social media, traditional journalism and online journalism usage habits of associate, graduate, post-graduate and doctorate students who are being educated at the state and foundation universities in the province of Istanbul and the relationships between these usage habits have been evaluated. The study group of the study consists of a total of 613 young people. Statistical analysis which is descriptive and based on cause and effect relationship has been applied on the collected data.