Ahmet Hamdi Akseki'nin günümüz İslâm düşüncesindeki yeri
Place of Ahmet Hamdi Akseki in the Islamic opinion of current period
  1. Tez No: 426366
  2. Yazar: MEVLÜT TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAFFET SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
(TOSUN, Mevlüt, Ahmet Hamdi Akseki'nin Günümüz İslâm Düşüncesindeki Yeri, Yüksek Lisans Tezi, Isparta, 2015) Ahmet Hamdi Akseki; yakın dönem ve bu dönemin din-inanç problemlerini anlamada bir model şahsiyettir. Hayatı boyunca İslâm dünyasının içine düştüğü bataklıktan kurtulması için mücadele vermiş, sorunların çözümüne yönelik ciddi ve özverili çalışmalarda bulunmuştur. Yine O, vatanın işgali sırasında milli mücadelenin yanında yer almış, ülkenin bağımsızlığına kavuşması yolunda milli mücadelenin manevi mimarlığını en iyi şekilde yerine getirmiştir. O, döneminin din eğitimi politikalarını eleştirmiş, sağlıklı din eğitiminin gerekliliğini savunarak, insanlardaki din ihtiyacını doğru bir şekilde tatmin etmek için çözüm önerilerinde bulunmuştur. Bu müstesna kişilik hayatını sadece Diyanet İşleri Başkanlığı gibi resmi kurumlarda vatanına ve milletine hizmet ederek geçirmemiş aynı zamanda, yetmişe yakın eser yazarak ülkemizin ilim hayatına da çok önemli katkılarda bulunmuştur. Tez bir giriş olmak üzere iki bölümde ele alınmıştır. Önce Ahmet Hamdi Akseki'nin ailesi, eğitimi, meslek ve yazı hayatı tanıtılmıştır. Kitap, çeviri ve yazılarının içeriğinden kısaca söz edilerek, genel anlamda düşünceleri anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Ahmet Hamdi Akseki'nin din anlayışı, mezhepsel yorumu, dinin toplum hayatındaki yeri, İslâm'a yönelik eleştiriler ve Akseki'nin cevapları ile diğer dinlerle mukayesesi üzerinde durulmuştur. Tezin değerlendirme ve sonuç bölümünde, araştırmanın neticesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
(TOSUN, Mevlüt, Place of Ahmet Hamdi Akseki in the Islamic Opinion of Current Period, Master's Thesis, Isparta, 2015) Ahmet Hamdi Akseki is a model figure in understanding of religion-belief problems of the recent and current period. Throughout his life, struggled to get Islamic world out of the hole it was and conducted remedial researches devotedly and seriously. He also supported the war of independence during the occupation of country. He successfully completed the spiritual architect mission of the national struggle for the sake of independency. This exemplary character not only gave his life serving his country and nation on the duty of presidency of religious affairs, but also contibuted our country's scholarship by writing nearly seventy ritten works. The thesis is taken into consideration in two parts, one of which is an introduction. Before all else, the family, education, profession and literal life of Ahmet Hamdi Akseki were introduced. Then, it is mentioned about his books, translations and contents of his writings in brief and his opinions in general meaning are presented. In the second part of the work, however, it is dwelled on the understanding of religion, secterian interpretation, place of religion in the life of society, criticisims towards the Islam and answers of Mr. Akseki and comparison with other religions. The conclusion of the research is presented at the evaluation and conclusion sections of the thesis.