Ahmet Hamdi Akseki'de insan anlayışı
Ahmet Hamdi Akseki's conception of human being
- Tez No: 950472
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlık tarihi boyunca bireyin yalnızca maddi varlığıyla değil, aynı zamanda ruhsal ve manevi boyutlarıyla da ele alınması hem dini hem de felsefi düşüncenin merkezinde yer almıştır. İnsan, sahip olduğu akıl, irade, vicdan ve ruh gibi özellikleriyle diğer varlıklardan ayrılan, anlam arayışında olan ve yaratılış gayesini sorgulayan özel bir varlıktır. Bu noktada maneviyat, insanın varlığını anlamlandırmasında ve içsel huzurunu inşa etmesinde vazgeçilmez bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Türk düşünce tarihinde önemli bir yere sahip olan Ahmet Hamdi Akseki, insanı yalnızca biyolojik ve fiziksel boyutuyla değil, aynı zamanda ruhsal derinliğiyle de ele alan özgün bir bakış açısına sahiptir. Onun düşünce sisteminde insan hem bu dünyaya hem de ebedi âleme yönelen çok boyutlu bir varlık olarak tanımlanır. Akseki, insanın maddi yönünün yanında, manevi boyutuna da özel bir vurgu yaparak, bireyin içsel gelişiminin, doğru bir ahlak anlayışı ve sağlam bir dini eğitimle sağlanabileceğini savunur. Bu çalışmada, Ahmet Hamdi Akseki'nin insan anlayışı çok yönlü bir perspektiften incelenmiş, onun eserlerinde ve fikir dünyasında insanın nasıl konumlandırıldığı, hangi manevi özelliklerle donatıldığı ve ne şekilde eğitilmesi gerektiği gibi konular değerlendirilmiştir. Akseki'nin, insanı“beden”ve“ruh”bütünlüğü içinde ele alan yaklaşımı, günümüz insanının yaşadığı kimlik ve anlam krizlerine ışık tutabilecek nitelikte görülmektedir. Özellikle onun dini ve ahlaki değerlere dayalı insan modeli hem bireysel hem de toplumsal dönüşüm için güçlü bir referans sunmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Akseki'nin insan anlayışını merkeze alarak insanın ontolojik, ahlaki ve manevi boyutlarını çözümlemeyi hedeflemekte ve ilahiyat düşüncesine özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the individual has been considered not only in terms of their material existence but also in relation to their spiritual and metaphysical dimensions, occupying a central place in both religious and philosophical thought. Humans, distinguished from other beings by faculties such as reason, will, conscience, and soul, are unique entities in search of meaning and questioning the purpose of their existence. In this context, spirituality emerges as an indispensable element in helping humans make sense of their existence and build inner peace. Ahmet Hamdi Akseki, a prominent figure in Turkish intellectual history, offers a unique perspective that regards humans not merely as biological and physical entities but also as beings with profound spiritual depth. In his thought system, the human is described as a multidimensional being directed toward both this world and the eternal hereafter. By emphasizing the spiritual dimension alongside the material one, Akseki asserts that an individual's inner development can be achieved through a proper understanding of morality and a solid religious education. This study examines Akseki's conception of the human being from a multidimensional perspective, evaluating how humans are positioned in his works and intellectual world, what spiritual attributes they are endowed with, and how they should be educated. His approach, which treats humans as an integrated unity of“body”and“soul,”is considered capable of providing insights into the identity and meaning crises experienced by modern individuals. Particularly, his human model based on religious and moral values serves as a strong reference point for both individual and social transformation. In this regard, the study aims to analyze the ontological, moral, and spiritual dimensions of human beings through the lens of Akseki's thought, offering an original contribution to the field of Islamic theology.