Basiret'te Doğu Anadolu
The Eastern Anatolia in Basiret (1877-1878)
- Tez No: 42640
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BESİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
ÖZET 1877-1878 yılları Osmanlı Devleti için oldukça sıkıntılı ve dönüm noktası olan bir devredir. Bu devredeki en önemli hadise ise, sözkonusu yıllardaki Osmanlı-Rus muharebesidir. Bu muharebenin biri Rumeli ve diğeri Anadolu olmak üzere iki önemli cephesi vardır. Harbin neticesini bu cephelerde yapılan muharebeler tayin itmiştir. Dolayısıyle doğu bölgeleri ve halkı bu olaylar ile iç içe yaşamak, bütün zorluk ve sıkıntıları çekmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu bölge hadiselerine geniş yer veren gazetelerden biri de "Basiret'tir. Sözkonusu gazetelerdeki doğu haberleri Erzurum-Kars ve Batum bölgesi olmak üzere iki ana kısma ayrılmıştır. Bu bölgelerden gelen haberlerin bir kısmı telgraf haberleri olup, bölgedeki ordu komutanları ve valilerden merkeze gelen resmi haberleri ihtiva etmektedir. Bir kısmı ise, dahiliye haberleri olarak gazetelerde yer almaktadır ve gelişen hadiseler anlatılmaktadır. Diğer bir bölümü ise, Avrupa basınından iktibas adını taşımaktadır. Bu bölümdeki haberler, doğu* bölgesinde bulunan Avrupalı gazetecilerin gazetelerine gönderdikleri raporlar ve Avrupa gazetelerinin olaylar hakkındaki yorumlarından meydana gelmektedir. Özellikle bu bölüm olaylara farklı bir açıdan bakılmasına imkan verdiği için önemlidir. Son bölüm ise, bölgedeki^ muhabirler ve halk tarafından gazeteye gönderilen mektuplardan oluşan Mekatib'tir. Gazete haberleri genel olarak değerlendirildiğinde ş u hususlar dikkati çekmektedir. Gerek resmi haberler, gerek muhabirlerin gönderdiği haberler ve gerekse Avrupa basınındaki haberlerin aynı parelelde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The years of 1877-1878 is a Period vvhich is rather the critical point and diffucult for the Ottoman State. The most important event in this period is the Ottoman - Russian Wer in the important fronts as öne of them is Rumelia, the other is Anatolia. The result.of war determined the battles wich were engaged in these fronts. By reason of, the Eastern places and public had to live together vvith these evets and suffer ali of the diffuculties. Öne of the vevvspaper also taker a place largely for the evets of this district Js“Basiret”. The Eastern nevs in the called nevvspaper became separatedtvvo main divisions as Erzurum-Kars and Batum sections A kind of news came from these places were the telegraphic messages and they have been Containing the official nevs ca'me to the centre from the Commanders of the Army and Governrs in the district. A şort of them also took a place in the nevvspaper as an internal news and were told the developed events. Another section are the letters carne into existence fıom the letters vvhich are sent to the nevvspaper by the special correspondents and public, too. The las section is called quattion from the European press. The nevvs in this section have been realizing from the comments about the event of the European nevvspapers and the reports vvhich wsre sent to their nevvspapers by the European journalists in the Eastern place. Especially this section is important because of possibilitiy to be seen from the different point of view to the events. VVhen the nevvspaper informations are geherally appreciated, those subjects are remarkable. İt is seen that both the official nevvs and the nevvs vvhich are sent by the corres pondents and the nevvs in the European press in the same parallel.