Bireysel yatırımcıları finansal yatırıma yönlendiren faktörlerin davranışsal finans açısından araştırılması: Şanlıurfa iline bağlı Viranşehir ilçesi örneği
Analysis of the factors that drecting indivudual invastors to financial in vestments decision via behavioral finance approach: An example of Vi̇ranşehi̇r the province of Şanliurfa
  1. Tez No: 426419
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bireysel yatırımcıların finansal piyasalarda işlem yaparken her zaman rasyonel davrandıklarını söylemeyiz. Kimi psikolojik faktörler kimisi de sosyal faktörler bireysel yatırımcının yatırım kararlarında etkisi mümkündür. Davranışsal finans son yıllarda önem kazanmış ve bireysel yatırımcı kararları üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma Viranşehir'deki bireysel yatırımcıların yatırım kararlarındaki faktörleri davranışsal finans yaklaşımıyla ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacına orantılı olarak bireysel yatırımcıların kararları davranışsal finans açısından incelenmesinde anket çalışması uygulanmış ve anket sonuçları spss istatistik programı kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda bireysel yatırımcıların davranışsal finans eğilimlerini büyük bir ölçüde taşıdıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During trading in the financial market of individual investorswe don't act theyalways rationally. Some psychologica lfactors, some social factors can influence the individual inverstor's investment decision. Behavioral finance has gained importance in recent years and examinesn the impact on the individual investor decisions. This study factors in investment decisions of individual investors Viranşehir intendedto be addressed by the behavioral finance opproach. The individual survey made proportional to the objectives of the study were tested using the survey resultsu sing SPSS statistica lsoftware. The results of the analysis of individual investors were determined to carry on a largely behavioral finance trends.