Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler ve Antakya Belediyesi örneği
Public relations in local administration and case of the Antakya Municipality
- Tez No: 426434
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 246
Özet
Demokratik yapının bir gereği olarak halkın desteğini sağlamayı amaçlayan yerel yönetimler, halkla ilişkiler faaliyetlerine önem vermelidir. Özellikle belediyeler halka ulaşmak için halkla ilişkiler birimi kurmak zorundadır. Çünkü belediyeler halk ile yönetim arasındaki ilişkilerin en yoğun yaşandığı yerdir. Bilgilendirme, dilek ve şikayetlerin yönetime ulaştırılması, halka belediye ve faaliyetlerin tanıtımı, halkla işbirliği vb. olgular halkla ilişkiler çabasının içerisinde yer alır. Bu çalışma Türkiye'de ve dünyada kamu kuruluşlarındaki halkla ilişkilerin önemi ve tarihsel gelişimine değinmiştir. Ayrıca kamu kuruluşlarında ve yerel yönetimlerde halkla ilişkiler alanındaki sorunlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Günümüzde yerelleşme politikasının da ön plana çıkması ile birlikte kamu hizmeti sunumunda belediyenin önemi artmıştır. Antakya Belediyesi halkla ilişkiler birimiyle görüşmeler ve yerel halka yapılan anket çalışması, belediyelerde halkla ilişkileri değerlendirmeye yöneliktir. Halkın belediyeden beklentileri ve belediyenin halkla ilişkiler faaliyetlerine bakış açısı tezin araştırma kapsamında yer almaktadır. Genel olarak Antakya Belediyesinin halkla ilişkileri istenilen düzeyde tutmadığı ve diğer kamu kuruluşları gibi halktan üstün bir imaj oluşturduğu söylenebilir. Diğer yandan kentin görünürdeki yüzü değişirken altyapı sorunları devam etmektedir. Kentlinin kişisel görüşlerinden çok siyasilerin istedikleri yönde belediye faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirtmek gerekir. Ayrıca belediyenin halkla ilişkiler birimine ait görüşmelerde uzman bir kadronun bulunmadığı görülmektedir. Birime ait bilinirliğin oldukça düşük olması bu sonuca ulaştırmıştır. ANAHTAR KELİMELER Halkla İlişkiler, Yerel Yönetimler, Antakya Belediyesi, Görünürlük.
Özet (Çeviri)
As a requirement of the democratic structure of local governments aiming to ensure the support of the people should pay attention to public relations activities. Especially municipalities to reach the public are difficult to establish public relations department. Because municipalities where there is the most intense of the relationship between government officials and the public. Information, requests and complaints to be delivered to management, the promotion of public and municipal activities, community cooperation takes place in the cases of so public relations efforts. In this study, the importance of public relations in public institutions in the world and Turkey, and refers to the historical development. Also included in public institutions and local governments in the problems and solutions in the field of public relations. Today, the public service provision with the prominence of the decentralization policy has increased the importance of the municipality. Antioch City public relations and local public survey conducted interviews with the unit is intended for public relations evaluation in municipalities. People's expectations from municipality to municipality and public relations point of view of the thesis research activities are covered. Overall public relations that hold the desired level of Antakya Municipality and other public institutions such as the people said to constitute a superior image. On the other hand continues to infrastructure problems when changing face of the city's apparent. In the direction they want too political to the personal views of the citizens should be noted that the conduct of municipal activities. In addition, the municipality's public relations is seen that there is a team of specialists in the negotiations of the unit. The recognition of the unit is quite low and reached this conclusion. KEY WORDS Public Relations, Local Administration, Antioch Municipalite, Image.