Sosyal sigorta ilişkisinde işverenin bildirim yükümlülüğü
Employer's Obligation for notice in Social Security Relations
- Tez No: 426442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal Güvenlik Hukukunda, işverenin Kuruma karşı bildirim yükümlülüğü, büyük önem arz etmektedir. Çünkü, sigortalı hizmetleri bildirilmeyen kişinin hayatı boyunca bu durumdan etkilendiği aşikardır. Bu yönüyle, sigortalı açısından etkileri, özellikle hastalık ve yaşlılık durumlarında görülmektedir. Ayrıca, sigortalının vefatı durumunda ise hak sahipleri tarafından işveren bildiriminin etkileri yakinen hissedilebilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle işverenin işyerini Kuruma bildirme yükümlülüğü ve işyerinin nakli, devri, intikali ile alt işveren kavramları ele alınmış, yine işverenin, çalıştırdığı sigortalıları Kuruma bildirme yükümlülüğü ve bu yükümlülüğün sonuçları anlatılmış, sigortalı çalışanlarını Kuruma bildirmeyip kaçak işçi çalıştıran, yine sigortalıların prime esas kazançlarını veya prim gün sayılarını eksik bildiren veyahut muvazaalı bir şekilde yani sahte bildirimde bulunan işverenlere uygulanacak hukuki ve cezai yaptırımlar açıklanmıştır. Yine çalışmada, işveren tarafından sigortalı hizmetleri bildirilmeyenlerin; haklarını, Kuruma bizzat başvurarak işvereni şikayet edebildikleri gibi Alo170 (Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi) ve Alo150 (Başbakanlık İletişim Merkezi-BİMER) gibi ihbar hatlarını kullanabilmeleri hususuna değinilmiştir. Ayrıca, hizmetleri bildirilmeyen sigortalıların mahkemeye başvurarak, hizmet tespiti davası açmaları ve bu dava sonucunda, geriye dönük hizmetlerini saydırabilmeleri ve prim gün sayılarına karşılık kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The obligation of the employer to give information to the institution has great importance the Social Security Law. Because it is obvious that the person whose social insurant services are not notified, will be effected by this situation throughout his life. From this aspect, the effects in terms of the insured shall be seen in the cases of elderliness and illness. Besides, in case of the death of the insured the effects of the employer's notification can be certainly seen by the beneficiaries. In this study, primarily the obligation of the employer to notify his workplace to the institution and the transport, transfer and inheritance of the workplace and also sub concepts of employer have been discussed; again the employers' obligation to notify the insured employees to the institution and the results of this obligation have been told and the legal and penal sanctions that will be imposed to the employers who employs legal workers without notifying his insured employees to the institution, who underreport the daily earnings taken as basic to premium of the insured or number of days with regard to premium or who make collusion and fictitious notice have been explained. Also the matters that the insured employees whose insured services have not been notified may make a complaint about the employer by applying to the institution in person and they can also use the report lines such as Alo 170 (Labour and Social Security Communication Center) and Alo150 (The Prime Ministry Communication Center BIMER) have been mentioned. Furthermore; the subjects with regard to the fact that the insured whose services have not been notified can litigate and bring an action for fixing of period of service and in consequence of this action they can have their retrospective services regarded and hey can gain the right for severance pay in reply to the number of premium days.