İşverenin sosyal sigorta mevzuatından doğan kuruma karşı yükümlülükleri
- Tez No: 162892
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Anayasamızın 60.maddesinde sosyal güvenlik bir hak olarak tanımlanarak“Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.”denilmek suretiyle bireyin sosyal güvenlik hakkı açık bir biçimde ifade edilmiştir. Dolayısıyla bireye sosyal güvenlik hakkını sağlamak devletin görevi olmuş ve çalışanların iradeleri dışında sosyo-ekonomik, mesleki, sosyal ve fizyolojik nedenlerle karşılaştıkları riskler nedeniyle devlet tarafından yasalarla önleyici ve iyileştirici tedbirlerin hayata geçirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Sosyal Güvenliğin bir parçası olarak 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile bağımlı çalışanların önemli bir kısmı hedeflenip koruma kapsamına alınmış ve“sigortalı”kavramı ile ifade edilerek, işverenin emir ve talimatı altında bir hizmet sözleşmesine dayalı olarak çalışan ve sözleşmenin zayıf tarafını oluşturan sigortalıların hakları işverenlere yüklenen bir takım yükümlülüklerle korunmaya çalışılmıştır. Söz konusu Yasayla sigortalı çalıştıran işverenlere getirilen yükümlülüklere ilişkin olarak uygulayıcı ve takipçi olarak Sosyal Sigortalar Kurumu görevlendirilmiştir. Çalışanlar, bir hizmet akdine istinaden işe alınmaları ile birlikte kendiliğinden 506 sayılı Yasanın 6. Maddesi gereğince sigortalı olurlar. Sigortalılık niteliğinin kazanılması ile birlikte kendileri ve bunları çalıştıran işverenleri hakkında Yasanın öngördüğü yükümlülükler de doğar. Sigortalıların işe alınmaları diğer bir anlatımla çalışan ve çalıştıran arasında hizmet ilişkisinin başlamasıyla sosyal sigorta ilişkisi Yasa uyarınca kendiliğinden ve zorunlu olarak kurulmakta ve bu ilişki yasal çerçeve ile belirlenmiş hak ve yükümlülüklerden oluşmaktadır. Sosyal sigorta ilişkisinin kurulmasıyla ortaya çıkan hak ve yükümlülükler yalnızca Kurum, işveren ve sigortalıyı değil sigortalının aile bireylerini de içine almaktadır. Sosyal sigorta ilişkisinin bir sonucu olarak işverenlerin; işyerini, sigortalıları, aracıları, iş kazası ve meslek hastalıklarını, ihale konusu işleri, tehlike sınıf ve derecesi değişikliklerini bildirme, prim belgelerini verme, prim167 ödeme, çalıştırdığı sigortalıları gösteren belgeyi asma, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini alma, sigortalıdan sağlık rapor isteme, sigortalıları sağlık bakımından uygun işte çalıştırma, ilk yardım yapma sağlık muayenesi için belge verme, tedavi süresince işyerinde çalıştırmama, sigortalı çalıştırmaya ara verdiğini bildirme, yeterli asgari işçilik bildiriminde bulunma ve sigortalının ücretinden kesiti yapmama gibi bir takım yükümlüklerinin bulunduğu görülmektedir. İşverenin gerek kendi hissesine düşen gerekse sigortalının ücretinden kestiği primleri Kuruma ödeme yükümlülüğü 506 sayılı Yasanın 1. maddesinde sıralanan“işkazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık, analık, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarının”uygulanması ve Kurum giderlerinin tümünün karşılanması bakımından temel teşkil etmektedir. Çünkü ülkemizdeki sistem, sosyal sigortaların uygulanabilmesi için gerekli finansmanın kaynağı olarak sigorta primlerini esas almıştır. Yasayla işverenin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde hukuki veya cezai yada her ikisinin birden uygulanacağı durumlar açıkça ortaya konmuştur. Sözgelimi aylık prim ve hizmet belgesinin işveren tarafından verilmemesi hem hukuki hem de cezai, işyeri kayıtlarının istendiğinde ibraz edilmemesi hali ise yalnızca cezai yaptırımların uygulanması sonucunu doğurmaktadır. Uygulamada işveren için en önemli hukuki sonuçlar, bildirimi yapılmamış sigortalıların başına gelen sigorta olayları ve iş kazası ve meslek hastalığı hallerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğine aykırılık hallerinde Kurumun rücu hakkına dayanarak zararını işverene tazmin ettirme, eksik işçilik bildiriminin tespit edilmesinde re'sen prim hesaplaması gibi hallerde ortaya çıkmaktadır. işverenin yükümlülüklerinin yanı sıra sigortalının da yerine getirmesi zorunlu çeşitli yükümlülüklerin Yasayla düzenlendiği ve bu yükümlülüklerin esasında sigortalının kendi hak ve menfaatlerini korumaya yönelik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 60.article of our constitution, social security is defined as a right and individual's social security right is expressed clearly in this article as“everybody has social security right. State takes the necesssary measures to provide this security and establishes the organization.”That's because, providing social security right to individual had been the duty of state and it had tried to perform the preventive and improving precautions with laws because of the risks that individuals face outside of their wills for the reasons of socioeconomic, occupational, social and physiological. With 506 numbered Social Insurances Law which is a part of Social Security, an important part of dependent employees had been targeted and taken under protection, and by expressing them with“insured”expression; the rights of insured employees who work under the orders and directions of employer based upon a service contract and also who is the weak part of this contract had been tried to be defensed with some obligations given to employer. Social Insurances Institution had been charged with the duty of applying and following the obligations that had been given to employers with this law. Employees, are automatically been insured based on the labor contract according to the 6.article of 506 numbered law. Together with being acquired the insured quality, the obligations projected by laws also arise for employees and employers. With being employed the insured individuals, in other words arising a service relation with employee and employer, social insurance relation is automatically and obligatory founded according as required by law and this relation is composed of rights and obligations determined by legal limitation. Rights and obligations which appear following the social insurance relation include not only institution, employer and insured employee, but also the family of insured employee. It is seen that as a result of social insurance relation, employers have such obligations: announcing place of employment, insured employess, work169 accidents and occupation sicknesses, works in adjudication topic, changes of danger class and level, giving premium documents, paying premium, hanging the document which shows the insured employees she/he employs to wall, taking measures about the health of employee and work safety, asking health report from insured employee, employing the insured employees in works that are appropriate for their healths, giving document for making first help and health inspection, not employing in work place throughout the treatment, announcing when he/she stops employing the employees as insured for a while, announcing enough minimum workmanship and not deducting from the wage of insured employee. Employer's obligation of paying the premiums that both for his/her portion and deductions from employee's wage, is the basic principle in point of being applied“insurance branches of work accidents and occupation diseases, and sicknesses, motherhood, disabled, old age and death”and being paied all the expenses of institution. Because the system in our country takes insurance premiums basic as necessary source for being applied the social insurances. If employer doesn't conform to his/her obligations, the conditions that legal or punishment or both of them will be applied are clearly expressed. For example, if employer doesn't give monthly premium and service document, this situation creates both legal and punishment sanctions; and if work place's records are not presented when they are asked, this situation creates only punishment sanction. The most important legal results for employer in application appear in such situations: insurance events that employees whose insurance hadn't been announced live, do not obeying the obligations about employee's health and work security when any work accident and occupation health event is appeared, being determined incomplete employee announcement and incomplete premium calculation. It is seen that, obligations that employee must perform had also been determined by laws and the fundemental principle of these obligations aimed at employee's defending of his/her own rights and benefits.