Çocukluk çağındaki ilkokul öğrencilerinde obezite yaygınlığı, beslenme alışkanlıklarının obeziteye etkileri
  1. Tez No: 426445
  2. Yazar: YILDIZ KAPLAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESHUT BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Beslenme tüm canlılar, özellikle kişiler ve kişilerin sağlığı açısından çok önemli ihtiyaçlardan birini oluşturmaktadır. Yanlış ve düzensiz beslenme şişmanlığa yol açabilir. Yapılan çalışmalarda obezite görülme sıklığının anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre daha düşük oranlarda olduğu, anne sütü verme süresinin, tamamlayıcı besinlerin türü, miktarı ve bağlanma zamanlarının obezite oluşumunu etkilediği bildirilmektedir. Şişmanlığın en kısa ve bilimsel tanımı, hatalı ve de aşırı beslenme sonucu vücuttaki yağ dokusunun, olması gerekenden fazla olmasıdır. Beslenmenin doğru ve faydalı yapılması kişiyi sağlıklı hale getirir. Düzensiz beslenme ve spor yapmamak, obeziteye davet çıkarmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencileri arasında beslenme alışkanlıklarını kontrol etmek ve obeziteye neden olabilecek sorunların ilkokul öğrencilerinde yaygın olup olmadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the important that all creatures need and it is very important for people and people's health. Malnutrition and irregular eating habit can cause fatness. It is found in the analysis that obesity can be seen more in children that have breast milk than children that have no breast milk. Formation of obesity is affected by period of breast milk, types and amount of complementary food and connect time. Fatness' shortest and most scientific definition is that, redundant fatty tissue because of failure and excessive nutrition. Right and efficient nutrition makes person healthier. Irregular eating habit and lack of physical exercises causes obesity. Purpose of this research is that, to check primary school students' eating habits and research whether primary school students have problems about obesity or not.