İlkokul eğitiminin kalitesini artırmada okul-aile işbirliği ve okul sosyal hizmeti
The school-family cooperation in enhancing the quality of primary education and social work i̇n school
  1. Tez No: 426444
  2. Yazar: ESMA AYNUR GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul eğitiminin kalitesini artırmada aileye düşen sorumlulukların ve ilkokulda veli kaynaklı görülen problemlerin neler olduğunu tespit etmek okul-öğretmen-veli-öğrenci işbirliğinin gerekliliğini vurgulamak, okullarda karşılaşılan problemlerle tek başına öğretmenin ve rehber öğretmenlerin yeterli olmadığını bunun için okullarda kurulması gereken bir okul sosyal hizmeti birimlerinin kurulması gerektiğini vurgulamak ve okul sosyal hizmeti biriminde sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve sosyologların birlikte çalışmaları gerektiğini nedeniyle birlikte belirtmektir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen Yalova İli Merkez Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu'nda araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında dördüncü sınıf öğrencilerine ve okul öğretmenlerine kişisel görüşme, dördüncü sınıf velilerine anket çalışması uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bu veriler yapılan mülâkatlarla desteklenmiştir. Çalışmayla velilerin ilkokul eğitimi alan öğrencilerin gelişim özellikleri de dikkate alındığında çocuklarına iyi bir rol model olmaları gerektiği, bu amaçla öğrencilere ailenin de kitap okumada örnek olması gerektiği, velilerin çocukların temizlik, beslenme alışkanlıklarını takip etme, kuralları tanıtma, sorumluluk bilincini kazandırma, şiddet göstermeme ve arkadaşlarıyla iyi geçinme konusunun üzerinde durma, izlenen programları takip etme, ders çalışan çocuğun yanında televizyon açmamaya dikkat etme, veli toplantılarına katılımı sağlama ve veli toplantıları dışında da öğretmenle görüşmeye gelme, okul-öğretmen-veli-öğrenci işbirliğine dikkat etme, çocukların defterlerini, kitaplarını kontrol edip, ders araç gereçlerin ders programına göre eksiksiz getirilmesinin takibini yapma, okula ve öğretmene değer vermesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu konularda aileye destek olacak ve okul-aile işbirliğine katkı sağlayacak okul sosyal hizmetine ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the responsibility of the parents and the problems that resourced from the parents, emphasize the necessity of cooperation between school-teacher-parents-students, simply teacher and counsellor are not enough to cope with the problems that are encountered at school therefore it is necessity to establish social service units and in these units there must be a social service expert, psychologist and sociologists and they must work together in this process. It was made a research in Yalova Mareşal Fevzi Çakmak Primary School by using convenience sampling method. In the extent of the research 4th grade level students and school teachers were applied an individual interview and those 4th grade level parents' were applied a survey. Data that was acquired from the survey was analyzed with the SPSS programme. These data was supported with the interviews. This survey shows that parents should be a good role model towards their children when it is noticed primary students' progress. With this purpose, families should also be model to the students in reading books. Parents dwell upon the subjects such as; students' hygiene, nutrition habits, the presentation of rules, gaining responsibility consciousness away from violence and giving importance to get along with their friends, following the TV programme, paying attention to keep the TV off while the child is studying, supplying the participation to the parents' meetings, paying attention to the school-teacher-parent-student cooperation, checking the students' notebooks and books, following the materials of the lessons systematically, giving value to the school and teacher. This will support the family and school-family matters will contribute to the social work in school cooperation is needed is highlighted.