Ünlükaya ve çevresinde kütle hareketleri
Mass movement in and around Ünlükaya village
  1. Tez No: 42646
  2. Yazar: İBRAHİM KOPAR
  3. Danışmanlar: ERGUN DAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜNLÜKAYA KÖYÜ VE ÇEVRESİNDE KÜTLE HAREKETLERİ ibrahim KOPAR Danışmanı: Öğr. Gör. Dr. Ergun DAYAN 1995, SAYFA Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mustafa GİRGİN Araştırma sahası Türkiye'nin doğusunda, Karadeniz Bölgesinin“Doğu Karadeniz Bölümü”sınırlan içinde yer almakla beraber, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden Erzurum iline bağU Oltu-Narman ilçeleri arasında kalmaktadır. Bu alan, 60 km2'lik bir sahaya karşılık gelmektedir. Sahanın şekillenmesinde etkili tektonik, sıkışma-gerilme tektoniğidir. İnceleme alanında görülen formasyonlar dört farklı jeolojik zamana aittir. Bu formasyonlardan özellikle Eosen ve Oligosen yaşlı olanları geniş bir yüzeylenme alanına sahiptir. Araştırma sahasının da içinde yer aldığı Oltu ilçesi ve çevresinde yan kurak, karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Sahanın bitki örtüsü bakımından çok fakir olmasında antropojen etkiler esas faktör olmuştur. Araştırma sahasında başlıca iki toprak grubuna rastlanır. Bunlar azonal ve intrazonal topraklardır. Sahada enine profillerine göre dört farklı vadi tipi görülür. Bunlar,“V”profilli vadiler, asimetrik vadiler, alüvyal tabanlı geniş vadiler ve boğaz vadi'dir. İnceleme alanında, yüksek tepelerin eğimli yamaçlarında başlıca dört tip kütle hareketi meydana gelmiştir. Bunlar, başta kaya düşmeleri olmak üzere, heyelanlar, çamur akmaları ve toprak düşmeleridir. Özellikle kaya düşmeleri, diğer kütle hareketlerine oranla daha geniş bir etki alanına sahiptir. Kütle hareketleri hem sahanın şekillenmesine etki etmiş, hemde birçok sosyo ekonomik problemi beraberinde getirmiştir, özelikle, Ünlükaya köyü konutları ile köye ait tarım alanları ve yollar zarar görmüştür, Günümüzde bu problemlerin çözülmesi için yeterli teknik vardır. Ancak, daha çok uygulamada eksiklikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS MASS MOVEMENT İN AND AROUND ÜNLÜKAYA VILLAGE ibrahim KOPAR Adviser : Dr. Ergun DAYAN Jury : Yrd. Doç. Dr. Mustafa GİRGİN MASS MOVEMENT İN AND AROUND ÜNLÜKAYA VİLLAGE Consisting of 60 km2 the research field covers the regions within the Eastern Black Sea and those ones between the districts of Oltu and Narman. The effective tectonic in the formation of the field is the compression-stretching one. The formations in this research field belong to four distinct geological areas. Especially, those of Eocene and Oligocene have a large surface field. In the region of Oltu And it's periphery which in also a part of research field there appears half-arid and Continental Climate. The iradeguate vegetation cover of the field mainly stems from antropogen effects There are basically two of types soil in the field which are azonal and Intrazonal. With respect to horizontal profiles there are four types of valley:“V”-Profiled, Acimetric, large alluvial-soled an Gap valleys. In the field of research, there occured four types of mass movement in the (inclined) slopes of high hills. There can be grouped as mud falls, soil falls, Ian slides, and mostly rock falls. Particularly the rock falls, have a larger sphere of influence in comparison with the other mass movements. The mass movements in the field both influenced the formation of the region and brought along variaus socio-economic problems. By this way, those hauses of Ünlükaya Village and its fields of agriculture have been damaged. Despite today's a deguate technics to solve these problems there still seems an inadeguacy of practice.