Felahiye (Kayseri) çevresinde ultramafik-mafik kayaların petrografisi ve petrolojisi
Petrography and petrology of the ultramafic-mafic rocks of the Felahiye (Kayseri) region
  1. Tez No: 29885
  2. Yazar: NURDANE İLBEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FELAHİYE G KAYSERİ } ÇEVRESİNDE ULTRAMAFÎK - MAFİK KAYALARIN PETROGRAFİSİ VE PETROLOJİSİ VE PETROLOJİSİ Nurdane İLBEYLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enst.it.usu Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Okan TEKELİ 1993, Sayfa : 71 Jüri : Doç.Dr. Okan TEKELİ Prof.Dr. Ayhan ERLER Doç.Dr. Taner ÜNLÜ Çalışma Orta Anadolu masifi içerisinde Felahiye Kayseri kuzeydoğusunda bulunan ultramafik ve mafik kayaları kapsamaktadır. Petrografik çalışmalar ile ultramafikler içerisinde dünit ve verlit, mafik kayalar içerisinde de troktolit, olivin gabro, klinopiroksen gabro, klinopiroksen hornblend gabro, benekli gabro ve ince taneli gabro tanımlanmıştır. Ultramafiklerde kümülat doku, mafik kayalarda da kümülat doku yanında holokristalin tanesel doku hakimdir. Her iki kaya grubunda yaygın olarak serpantinlerine, limonitleşme, uralitleşme, sossoritleşme, kloritleşme ve epidotlaşmaya rastlanmıştır. Ultramafik-mafik kayalarda yapılan jeokimyasal analizler ile her iki kaya türünün intüzif kökenli olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Orta Anadolu masifi, Felahiye, Kayseri, ultramafik-mafik kayalar, petrografi, jeokimya.
Özet (Çeviri)
XX ABSTRACT Masters Thesis PETROGRAPHY AND PETROLOGY OF THE ULTRAMAFIC - MAFIC ROCKS OF THE FELAHİYE C KAYSERİ D REGION Nurdane ILBEYLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Okan TEKELİ 1993, Page : 71 Jury : Assoc.Prof.Dr. Okan TEKELİ ProfJDr. Ayhan ERLER Assoc. Prof.Dr. Taner ÜNLÜ The study consists of ultramafic and mafic rocks located to the north-east of Felahiye CKayserD, in the Central Anatolia. With the petrographic studies, the following rock types have been defined: Amongst ultramafics, dunite and wherlite, amongst mafic rocks, troctolite, olivine gabbro, clinopyroxene gabbro, clinopyroxene hornblende gabbro, mottled gabbro and fine-grained gabbro. Cumulate texture is dominant in the ultramafics and in the mafic rocks, holocrystalline granuler texture is more common. In the both rock groups, alteration types such as serpentinization, limonitization, uralitization, saussuritization, chloritization and epidotization are observed. The geochemical analysis, which are done in the ultramafic-mafic rocks, show that both rock types are intrusive. KEY WORDS : Central Anatolia massif, Felahiye, Kayseri, ultramafic-mafic rocks, petrography, geochemistry.