Hizmetkâr liderlik davranışı, yüksek performanslı insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve yönetim inovasyonu arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Ampirik bir çalışma
Exami̇ni̇ng relati̇onshi̇p among servant leadershi̇p behavi̇or, hi̇gh performance human resource appli̇cati̇ons and managament i̇nnovati̇on: A quanti̇tati̇ve research
- Tez No: 426464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmetkâr liderlik, yüksek performanslı insan kaynakları yönetimi uygulamaları (YPİKYU) ve yönetim inovasyonu arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Aralarındaki ilişkinin belirlenmesinin ardından, işletmelerde faaliyet gösteren liderlere de olumlu bir katkıda bulunması planlanmaktadır. Ayrıca literatüre yeni giren bir kavram olan yönetim inovasyonu kavramının da, daha iyi anlaşılması ve organizasyonlarda etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasına yardımcı olmak da hedeflenmektedir. Araştırma çerçevesinde hizmetkâr liderlik, yüksek performanslı insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve yönetim inovasyonu kavramları kapsamlı bir literatür taraması yapılarak ele alınmış ve anket yöntemi ile elde edilen verilerin analiz edilmesiyle aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Literatürde konu ile ilgili az sayıda araştırma bulunmaktadır ve bu çalışmanın bu yönüyle, özgün bir nitelik sergilediği anlaşılmaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde, Aydın ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerin insan kaynakları departmanlarında çalışan 40'ı kadın, 65'i erkek olan toplam 105 personele anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler betimleyici istatistiklerin ve faktör analizinin ardından korelasyon ve regresyon analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda ortaya çıkan istatistikî sonuçlar, hizmetkâr liderlik ile YPİKYU arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu; hizmetkâr liderlik ile yönetim inovasyonu ve YPİKYU ile yönetim inovasyonu arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı yönündedir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda şirket yönetimlerine ve liderlerine yararlı olabilecek bir takım önerilerde de bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to examine relationship among servant leadership, high performance human resources (HRM) and management innovation. After determining relationship between these variables, it is planned to provide a positive contribution to the active leaders in business. Besides, it is aimed to understand management innovation concept that is a new concept in literarture better and use it at the organisations in an efficent and effective way. In framework of the research, consepts of servant leadership, high performance human resources practices and management innovation is interpreted comprehensively with literature rewiew and the relationship among these variables was searched and analyzed with method of survey. There are just a few research in literature and it is unterstood that research is original with this dimension. The application part of the research, survey was applicated 105 personnel among 40 women and 65 men in total at 4 and 5 star hotels on the department of the human resource in Aydın. After collecting the datas of research was interpreted with descriptive statistics and factor analysis, datas was subjected to correlation and regression analysis. Statistical results of analysis show that there is a positive and significant connection between servant leadership and HRM, on contrary there is not a significant connection between servant leadership of managemet innovation and HRM. It is given some useful advice to the management of companies and their leaders with the findings of this study.