Ali Kemal ve Türk edebiyatı
- Tez No: 42648
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
DOKTORA TEZİ ALİ KEMÂL ve TÜRK EDEBİYATI Ahmet Fikret KILIÇ Danışman: Prof. Dr. Şerif AKTAŞ 1995, Sayfcu 259 Jüri: Prof. Dr. Şerif AKTAŞ Ali Kemal'in Türk Edebiyatına dair düşüncelerini ihtiva eden bu çalışma, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Estetik ve Güzel Sanatlar olmak üzere üç ana bolümden ibarettir. Birinci bölümde, Ali Kemal'in, târih ve tabu tekâmülün şartları içerisinde değerlendirdiği Türkçe'nin mahiyeti, gelişim ve problemleri ile ilgili düşünceleri tesbit edildi. Yine bu bölümde Türkçe'nin. İslâmiyet'ten sonra kazandığı yeni mâna ve şekle ait dikkatleri incelendi. İkinci bölümde, İslâmiyet'le beraber gelen yeni bir din ve medeniyetin hazırladığı zeminde, yeni bir zevk ve anlayışın mahsulü olarak vücût bulan edebiyata dair düşünceleri ele alındı. Yazarın, bu dönem edebiyatına ve mensuplarına ait kanaatleri bir araya getirildi. Yazarın, 19. asırda Batı İle sıklaşan münâsebetlerden sonra ortaya çıkan ve yeni fikirlerle yeni heyecanların ifâdesi olabilecek edebiyatın teşekkülüne ait düşünceleri incelendi. Edebiyatımızın Servet-i fünûn ve Meşrutiyet sonrasına kadar kazandığı yenilikler, sembol sayılabilecek şair ve edipler çevresinde nakledildi. Üçüncü bölümde Ali Kemal'in estetik, güzel sanatlar ve özellikle edebiyata dair görüşleri anlatıldı. Sanat ve edebiyatın hem güzel, hem faydalı olması gerektiğine dâir görüşleri; asra uygun, ihtiyaca cevâp verebilecek eserlerin meydana getirilebilmesi ile ilgili teklifleri ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis AIİ KEMÂL and TURKISH LİTERATÜRE Ahmet Fikret KILIÇ Supervisor: Prof. Dr. Şerif AKTAŞ 1995, Page: 259 Jury: Prof. Dr. Şerif AKTAŞ This research, on All Kemal's Ideas about Turkish Literature is composed of three chapters; Turkish language Turkish Litarature, fine arte and aesthetics. In the first chapter, we have analyzed All Kemal's ideas on Turkish language which he was evaluating historically and chronologically. Again in this chapter, his ideas have been analyzed, on what new meanings and shape Turkish has gained after Turks have become Moslem. In the second chapter, we have looked at his ideas on Turkish literature which existed in such an atmosphere coming with Islam where a new civilisation and religion were dominant, and which was a result of a new sense of taste and world-view, We have collected together what Ali Kemal has thought about the members of this period of literature, and about that literary period itself. It has also been analyzed All Kemal's ideas on the kind of literature that might express the new enthusiasms, and world views which are reflecting the relationship between the western world getting more and more intense. All the innovations, In Turkish Literature, during“Servet-i Fünûn Era”and“Constitutionel Period”have been narrated through the poets and writers who are, actually, the symbols of these two periods. In the third chapter, Ali Kemal's ideas on Fine Arts and literature have been expressed. His ideas that art and literature should be both beautiful and useful and