İlköğretim müfettişlerinin yeterlilikleri
- Tez No: 42649
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özet Bu araştırmanın amacı, ilköğretim müfettişlerinin hizmet öncesi ve hizmet içinde yetiştirilmesine esas olmak üzere, ideal olarak göstermeleri gereken ve gerçekte göstermekte oldukları yeterlikler ile bu yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarının, kendileri ve yakın görev ilişkisi bulunan grupların algılarına göre saptanması ve önceliklerine göre sıralanmasıdır. Araştırmanın evrenini, müfettişlerin yeterliklerini değerlendirme durumunda bulunan ilköğretim müfettişleri, ilkokul müdürleri ve öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın yapıldığı tarihte Erzurum ilinde 48 ilköğretim müfettişi, 1175 ilkokulda toplam 2756 öğretmen görev yapmaktadır. Sayıları 48 olan ilköğretim müfettişlerinin tümü arogîırraa kapsamına alınmıştır. Okul müdürleri ve öğretmenlerde ise, örneklemeye gidilmiş, sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 100 okulun müdürleri ile bu okullarda görevli 300 öğretmen, müdür ve öğretmen gruplarının örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketler, bir ilköğretim müfettişinin, göstermesi gereken (ideal) yeterliklerin değerlendirilmesi için A Formu ve göstermekte olduğu (gerçek) yeterliklerin değerlendirilmesi için, aynı kapsamda fakat farklı açıklamalı, B Formu şeklinde düzenlenmiştir. Anketler, deneklerin mesleki ve kişisel niteliklerine ilişkin sorular (1-7) ve altı yeterlik alanında kapsanan 58 yeterlik maddesi (8-65) olmak üzere iki bölümdür. Her yeterliğin, (yok), (az), (orta), (çok) ve (tam) olarak beş derece üzerinden ve verilen sıraya göre 0, 1, 2, 3 ya da 4 şeklinde sayısal değerlerle değerlendirilmesi istenmiştir. Araştırmada, müfettişlerin teftiş eğitimi açısından gereksinimlerini saptamak, göstermeleri gereken ve göstermekte oldukları yeterlikler ile bunların oluşturduğu yeterlik alanlarını, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim bakımından önceliklerine göre sıralamak için,“Dörtlü Değerlendirme Modeli”nden yararlanılmıştır. Denekler, yeterlikler ve yeterlik alanları ile ilgili durumların saptanması ve analizinde betimsel ve vardamlı istatistik yöntem ve tekniklerinden yararlanılmıştır. Bunlar, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, T- puanı hesaplamaları ile t-testi teknikleridir.Toplanan verildin analizi sonunda elde edilen bulgular, araştırmanın amacında yer alan sorulara göre, aşağıda açıklanmıştır. Müfettişlerin göstermeleri gereken yeterliklerin değerlendirilmesinde, farklı denek grupları birbirine paralel değerlendirmeler yapmışlardır. Tüm deneklerin % 85'i müfettişlerin göstermesi gereken yeterlikleri“çok”ve“tam”seçeneklerinde toplamışlardır. Müfettişlerin göstermekte oldukları yeterliklerin değerlendirilmesinde, denek gruplarının yarıdan fazlası“yok”“az”ve“orta”seçeneklerinde yığılmışlardır. Müfettişler ise, göstermekte oldukları yeterlikler bakımından ağırlığı“orta”“çok”ve“tam”seçeneklerine toplamışlardır. Müfettişlerin göstermeleri gereken yeterliklerin oluçturduğu yeterlik alanlarına verilen önem derecesi bakımından, dikkate değer bir paralellik içinde bulunan gruplar, en yüksek önem derecesini“rehberlik”ve“liderlik”alanlarına vermişlerdir. Müfettişlerin göstermeleri gereken yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarında en düşük önem derecesi,“sorgu hakimliği”alanında toplanmıştır. Müfettişlerin göstermekte oldukları yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarına verilen önem derecesi bakımından denek grupları farklı değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Müfettişler, yüksek derecede göstermeleri gerektiği kanısında oldukları liderlik yeterlik alanına ilişkin yeterlikleri yine yüksek derecede gösterdikleri kanısındadırlar. Gösterilmekte olan en yüksek yeterlikleri, okul müdürleri, yöneticilikle ilgili yeterlikleri içeren“yöneticilik”yeterlik alanında, öğretmenler ise“sorgu hakimliği”yeterlik alanında toplamışlardır. Müfettişlerin göstermekte oldukları yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanları bakımından en düşük önem derecesini, müfettişler ve okul müdürleri“öğreticilik”, öğretmenler ise“rehberlik”alanına vermişlerdir. Müfettişlerin göstermeleri gereken yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarına ilişkin fikir birliği bakımından, en yüksek fikirili birliği,“rehberlik”ve“liderlik”alanında görülmüştür. En düşük fikirbirliğini ise, denek grupları“sorgu hakimliği”alanında toplamışlardır. Gösterilmekte olan yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanları bakımından en yüksek fikir birliği, okul müdürleri ve öğretmenler tarafından“araştırma uzmanlığı”alanında, müfettişler tarafından ise“liderlik”alanında gösterilmiştir. Okul müdürleri ve öğretmenler“yöneticilik”yeterlik alanında, müfettişler ise“araştırma uzmanlığı”yeterlik alanında en düşük fikir birliğini yansıtmışlardır. Müfettişlerin göstermeleri gereken yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarının değerlendirilmesine ilişkin bulgular, denek gruplarının görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Müfettişlerin göstermekte oldukları yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarının değerlendirilmesinde denek gruplarının görüşleri arasında anlamlı fark olduğu anlaşılmıştır. Hangi grupların görüşlerinin birbirinden farklı olduğu incelenmiş ve müfettişlerin görüşlerinin diğer iki gruptan anlamlı derecede farklı olduğu görülmüştür. Tüm grubun değerlendirmesine göre, müfettişlerin göstermeleri gereken yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanları arasında anlamlı bir fark“ olduğu anlaşılmıştır. Bu farkın hangi yeterlik alanları arasında olduğu incelenmiş, ”sorgu hakimliği“ ile ”öğreticilik“ alanlarının öteki tüm alanlardan anlamlı derecede farklı algılandığı görülmüştür. Tüm grubun değerlendirmesine göre, müfettişlerin göstermekte oldukları yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanları arasında da anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farkın hangi yeterlik alanları arasında olduğu incelenmiş, ”sorgu hakimliği“ yeterlik alanının yöneticilik alanı dışında, tüm alanlardan anlamlı derecede farklı algılandığı anlaşılmıştır. İlköğretim müfettişlerinin göstermeleri gereken ve göstermekte oldukları yeterliklerin oluşturduğu yeterlik alanlarının dörtlü değerlendirme modeline dağılımında, tüm grup ve dört denek grubunun değerlendirmeleri ayrı ayrı incelenmiştir. Daha önce tanımlanan kesin fikir birliği ölçütüne göre, müfettişlerin yüksek derecede göstermeleriIV gereken, fakat düşük derecede gösterdikleri, bu nedenle, hizmet içi eğitim yoluyla kazanmaları zorunlu olan iki yeterlik alanının ”araştırma uzmanlığı“ ve ”liderlik" yeterlik alanı olduğu görülmüştür. Modelin diğer gözeneklerinde yer alan yeterlik alanları üzerinde, denek gruplarının kesin fikir birliğine varamadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ___ The aim of this study is to determine and to list the efficiencies and the efficiency areas of the inspectors of primary education, esentially during pre-service and in-sercive training, as to their perceptions and those of the groups with whom they are in close relation. In this study, as a means of data collecting, questionnaire has been used. In the analyse of data, descriptive statistical methods and techniques have been utilized. These are frequency, percentage, average, standard deviation, T- point calculations, and T- test techniques. Th groups, who participated in the research, paid much attention on“guidance”and“leadership”less attention on“interrogating judgeship”The most significant agreement has been determined in guidance the least in interrogating judgeship as to agreement dealing with efficiency areas which the efficiencies of the inspector should indicate. The inspector, the school director and the teachers evaluating the efficiency, which the inspectors of primary education have to indicate, have depended on traditional inspection concept and inspection image, and have perceived the inspection as an evaluation process. The efficiencies and the. efficiency areas which the subjects reach agreement are mainly concerned ' with the technical side of the inspection.