Ali Kemal'in muterizlere Ecvibe-i Müskite adlı eserinin çeviri yazıya aktarımı ve tenkit tarihi açısından incelenmesi
Transliteration of Ali Kemal's Muterizlere Ecvibe-i Müskite and investigation in terms of criticism history
  1. Tez No: 765989
  2. Yazar: MERVE SAMANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ali Kemal İstibdat, İkinci Meşrutiyet, Mütareke ve Millî Mücadele dönemleri gibi Türk tarihinin siyasî ve sosyal açılardan en karışık dönemlerine tanıklık etmiş ve bu esnada düşüncelerini ortaya koymaktan çekinmemiş bir edebiyatçı, gazeteci ve fikir adamıdır. Edebiyatın hikâye, roman, şiir, gezi ve köşe yazısı gibi pek çok türünde eser veren çok yönlü bir yazardır. Eserleri, fikir ve önerileri bakımından edebî tarihimiz için öneme sahiptir. Ali Kemal'in kendisine yönelik eleştirilere cevap verdiği yazılardan oluşan Mu'terizlere Ecvibe-i Müskite adlı eser 1898 tarihinde yazılmıştır. Bu çalışmada eser çeviri yazıya aktarılmış ve ele aldığı konular bakımından Ali Kemal'in fikir ve görüşleri incelenmiştir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde eserin tanıtımıyla birlikte bu eserden hareketle Ali Kemal'in dönemin edebiyat, tercüme, telif, tenkit anlayışına dair fikirleri ortaya koyulmuştur. Ali Kemal'in eleştiri anlayışının ne olduğu, bu eleştirinin hangi metotlara dayandığı ve bu eleştiri yaklaşımının Türk edebiyatı eleştirisi tarihindeki yeri de tespit edilerek bunun Türk eleştiri literatürüne katkısı incelenmiştir. Son bölümde ise eserin çeviri yazıya aktarımı verilmiş ve ekler başlığı altında eserin orijinal metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Kemal is an intellectual, journalist, writer who has witnessed the most complex periods of Turkish history in terms of political and social aspects such as Period of Autocracy, The Second Constitutional Era, Armistice and The Turkish War of Independence, and did not hesitate to express his thoughts during this time. His works are important for our literary history in terms of ideas and suggestions. The work titled Mu'terizlere Ecvibe-i Müskite, which consists of the articles in which Ali Kemal responded to the criticisms against him, was written in 1898. In this study, the work was transcribed and Ali Kemal's ideas and views were examined in terms of the subjects he dealt with. For this purpose, in the first part of the study, the author's life, literary personality and works are included. In the second part, with the introduction of the work, Ali Kemal's ideas about the period's literature, translation, copyright and criticism are revealed. What is Ali Kemal's understanding of criticism, which methods this criticism is based on and criticism the contribution of this criticism approach to the Turkish criticism literature has been examined with revealing the place of this criticism approach in the history of Turkish literary. In the last part, the translation of the work is given and the original text of the work is given under the title of appendices.