Üçüncü ventrikül kitlelerine cerrahi yaklaşım ve sonuçları
Surgical approach to the third ventricle masses and results
  1. Tez No: 426524
  2. Yazar: BARIŞ UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERKUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Üçüncü ventrikül kitlelerinde cerrahi yaklaşımın seçimi, derin yerleşimleri, hassas beyin bölgeleri ve vasküler yapılara olan yakın komşulukları nedeniyle zorluklar içermektedir. Üçüncü ventrikül kitlelerinin cerrahi tedavisinde seçilmesi gereken en uygun girişim yolu hala tartışmalıdır. Bu çalışmada, üçüncü ventrikül kitlelerine cerrahi yaklaşım seçimindeki etkenler ve sonuçlar incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışmada, 2002-2014 yılları arasında, kliniğimizde üçüncü ventrikül kitlesi nedeniyle cerrahi uygulanan 80 hasta retrospektif olarak incelendi. Olguların tamamı preoperatif ve postoperatif nöroradyolojik ve klinik sonuçlar açısından değerlendirildi. Olguların 47'sinde anterior interhemisferik transkallozal, 10'nunda posterior interhemisferik transkallozal, 15'inde pterional-transsylvian translaminar, 5'inde supraserebellar-infratentorial ve 3 olguda kombine (Pterional-Transsylvian translaminar + Anterior interhemisferik transkallozal transforaminal) yaklaşım uygulandı. Bulgular: Olguların cinsiyet dağılımı 42 E / 38 K ve yaş ortalaması 24.5 (3 ay – 63 yaş) idi. 60 olguya total, hassas beyin alanlarının infiltrasyonu nedeniyle 20 olguya ise subtotal rezeksiyon uygulandı. Histopatolojik incelemede; 32 kolloid kist, 28 nöroepitelyal, 12 sellar bölgenin tümörleri, 4 meningeal, 2 germ hücreli, 1 lenfoma ve 1 kordoma gözlendi. Postoperatif 14 olguda ek nörolojik defisit gelişti. Postoperatif mortalite 9 olguda gözlendi. Takip süresi ortalama 51 (1-144) ay idi. Sonuç: Üçüncü ventrikül kitlelerinde cerrahi tedavi sonuçlarını etkileyen asıl unsurlar; kitlenin büyüklüğü, histopatolojisi, yerleşim yeri, uzanımı ve nörovasküler yapılar ile olan ilişkisidir. Cerrahide amaç; histopatolojik tanıyı sağlamak, mümkünse total rezeksiyon ve bası etkisini ortadan kaldırarak BOS dolanımını normalleştirmektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The selection of surgical approach to the third ventricle masses includes difficulties due to their deep localizations, close proximity to the vascular and the eloquent brain structures. The most appropriate approach that should be chosen in surgical treatment of third ventricle masses is still controversial. In this study, the factors in the choice of surgical approach to the third ventricle masses and the results of them were investigated. Method: In this study, 80 patients who underwent surgery in our clinic due to the third ventricle masses were retrospectively analyzed between the years 2002-2014. All of the cases were evaluated in terms of clinical and neuroradiological results pre and postoperatively. In 47 cases the anterior interhemispheric trans-callosal, in 10 cases the posterior interhemsipheric transcallosal, in 15 cases pterional trans-sylvian translaminar, in 5 cases the supracerebellar-infratentorial and in 3 cases the combined surgical approaches (Pterional-Transsylvian + Anterior interhemsipheric transcallosal transforaminal) were performed. Results: Gender distribution of the cases were 42 M / 38 F and the mean age of them was 24,5 years (3 mo - 63 yrs). In 60 patients the total resection was performed, whereas in 20 patients subtotal resection was performed due to the infiltration of eloquent brain areas. In the histopathological examination; 32 colloid cyst masses, 28 neuroepithelial, 12 sellar region tumors, 4 meningeal, 2 germ cell, 1 lympho-hematopoetic system and 1 chordoma were observed. After surgery, additional neurological deficits developed in 14 patients. The mortality was observed in 9 patients postoperatively. The average follow-up time was 51 (1-144) months. Conclusion: The essential factors which affect the results of surgical treatment of third ventricul masses are; the size of the mass, histopathology, location, extention and the relationship to the neurovascular structures. The goal of surgery is to provide the histopathological diagnosis, gross total resection, if it is possible, and to normalize the flow of cerebrospinal fluid by eliminating the mass effect of the tumor.