Pulmoner balon valvüloplastide başarıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of independent determinants in successful pulmonary balloon valvuloplasty
- Tez No: 426527
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KERVANCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, pulmoner darlıklı hastalarda; balon valvüloplasti öncesi ve sonrası ekokardiyografik ve anjiyografik bulguların değerlendirilmesi ve balon pulmoner valvüloplastide başarıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu retrospektif çalışmaya; Ocak 2010 - Ağustos 2014 tarihleri arasında orta veya ağır dereceli pulmoner darlık nedeniyle balon valvüloplasti yapılan, 48 pediyatrik hasta alındı. Balon pulmoner valvüloplasti öncesi ve sonrası ekokordiyografik ve anjiyografik ölçümler kullanıldı. Bulgular: 48 hastanın; %45,8'i kız, %54,2'si erkekti. 39 hastada izole valvüler pulmoner darlık izlenirken; 3'ünde valvüler ve infundibuler, 5'inde ise valvüler ve supravalvüler tip pulmoner darlık birlikteliği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the echocardiagraphic an the angiographic findings of pulmonary balloon valvuloplasty before and after the procedure and to determine independent predictors leading to success of valvuloplasty for pediatric patients with valvular pulmonary stenosis. Materials and Methods: From January 2010 - Agust 2014, 48 pediatric patients with moderate to severe valvular pulmonary stenosis, who is undergoing percutaneous balloon valvuloplasty, were enrolled in this retrospective study. The gradient was measured pre and immediately, postvalvuloplasty at catheterization, and by echocardiography at follow up. Results: 48 patients who had undertaken balloon pulmonary valvuloplasty were included in this study. 45,8% were female, 54,2% were male. There were isolated valvular type pulmonary stenosis in 39 patients, valvular and indindubular type pulmonary stenosis in 3 patients, valvular and supravalvular type pulmonary stenosis in 5 patients.