İnek sütü allerjisi olan çocuklarda yoğurt ile yükleme testi
Yoghurt loading test in children with cow's milk allergy
- Tez No: 426528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çocuklarda besin allerjine neden olan besinlerden biri inek sütüdür ve sık görülür. Ülkemizde inek sütü ile kıyaslandığında yüksek oranda yoğurt tüketimi dikkati çekmektedir. Araştırmamızın amacı, inek sütü proteinlerine karşı allerjisi olan çocukların, bir inek sütü ürünü olan ancak, yapımı esnasında protein yapısında değişiklikler görülen yoğurt ile besin yükleme testi sonrası yoğurdu, tolere edip etmediğini belirlemektir. Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Çocuk Allerji ve İmmünoloji polikliniğinde, besin yükleme testiyle inek sütü allerjisi tanısı konan, 0-5 yaş arası 34 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan çocukların süt spesifik IgE,hemogram, total IgE değerlerine bakıldı ve ticari süt deri prick testi, doğal süt ve yoğurt ile deri prick testi yapıldı. Hastalara oral yoğurt yükleme testi yapıldı. Reaksiyonlar olup olmadığı belirlendi. Oluşan reaksiyonlar kaydedildi. Hastaların öyküsünde 10 (%29,4)'unda hırıltılı solunum, 22 (%58,9)'sinde cilt bulguları, 4 (%11,7)'ünde gastrointestinal bulgular ön plandaydı. Yoğurt yükleme testinde 34 hastanın 17'sinin yoğurdu tolere edebildiği görüldü. Yoğurdu tolere edenler ve etmeyenler, inek sütü spesifik IgE düzeyleri açısından kıyaslandığında iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,016). Eozinofil sayısı açısından kıyaslandığında iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p=0,85). Yaşları açısından kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,60). İki grup arasında ticari süt, doğal süt ve doğal yoğurt ile yapılan deri testlerinde oluşan endurasyonlar arasında anlamlı fark bulunamadı. İnek sütü allerjisi olan çocuklarda, ülkemizde daha yaygın olarak tüketilen yoğurdu kısıtlamak yerine, bazı hastalarda tüketilmesinin önerilebileceği ortaya konulmuştur. Bu sonuçlar, allerji literatürüne önemli katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
In children, one of the causes of the food allergy is cows' milk and it is encountered very often. In our country, compared with cows' milk, there is a remarkable consumption of yoghurt. Yoghurt is a product made of cows' milk, but the milk proteins are modified during the production process. The objective of our study is to determine the tolerability of yoghurt in children allergy to cows' milk proteins. We enrolled 34 patients between the ages of 0-5 diagnosed with cows' milk allergy through a food loading test in our outpatient clinic of the Pediatric Allergy and Immunology in the hospital of the Gaziantep University. In these children, we analysed hemogram, milk-specific IgE,total IgE and we performed skin prick tests for commercial milk, natural milk and yoghurt. We performed oral yoghurt challenge test to these patients. We determined the presence of any reaction and registered all observed reactions. Regarding the medical history of the patients; in 10 patients (29.4 %) wheezing, in 22 patients (58.9 %) skin manifestations, in 4 patients (11.7 %) gastro-intestinal symptoms were in the forefront. We observed that 17 of the 34 patients tolerated yoghurt in yoghurt challenge test. There was a significiantly difference in the cow's milk- specific IgE levels of the patients tolerated and non-tolerated yoghurt(p=0,016) . In our study, we revealed that there was no statistical difference between in each groups when we compared the groups about eosinophil counts(p=0,85). By the way, there was no significant in ages of two groups(p=0,60). There was also nonsignificant difference regarding the endurances performed with the skin tests for commercial milk, fresh milk and fresh yoghurt between two groups. According to our study, we suggested that some allergic children against to the cow's milk may eat yoghurt without prohibiting. These results may be an important contribution to the allergy literature.