İş kazası nedeniyle acil servise başvuran olguların adli tıp açısından değerlendirilmesi
The medico-legal evaluation of cases who admitted to the emergency department due to occupational injuries
- Tez No: 426534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne 2013 ve 2014 yılları boyunca iş kazaları nedeniyle başvuran 567 olgunun tamamı incelendi. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve ki-kare testleri kullanıldı. Olguların 553'ü (%97,5) erkek, 14'ü (%2,5) kadındır. Kazaların sıklıkla 25-34 yaş grubunda olduğu belirlendi (%36,2). Acil servise başvuruların % 61,9'u 08:00–15:59 saatleri arasında gerçekleştiği saptandı. Kazaların cuma günü (%18,9) ve pazartesi günü (%15,9) sıklığının arttığı tespit edildi. Olguların %62,6'sına geçici adli rapor düzenlendiği saptandı. Vakaların hayati tehlike içeriğine bakıldığında, vakaların %6,3'ünün hayati tehlike içerdiği, %57,5'inin ise basit tıbbi müdahale ile giderilemez olduğu görüldü. En yaygın görülen yaralanma mekanizması kesici-delici cisimle yaralanmadır (%25) ve bunu yüksekten ya da aynı seviyeden düşme (%20) takip etmektedir. Olguların %36'sında kemik kırığı %13,4'ünde amputasyon mevcuttur. En fazla yaralanan bölgenin tekil üst ekstremiteler (%48,2) olduğu belirlendi. Olguların 393'ünün (%68,1 ) acil serviste tedavilerinin ardından taburcu olduğu saptandı. İş kazası sonucu hayatını kaybedenlerin oranı %1,2'dir. Ölen vakaların büyük çoğunluğunu (%71,4) yüksekten düşme nedeniyle gelen olguların oluşturduğu tespit edildi. Çalışmamızdaki bulguların detaylı incelenmesiyle iş kazalarının gerçek sebeplerinin tespit edilmesi ve önlenmesinin mümkün olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, during 2013 and 2014, all of 567 cases admitted to the Gaziantep University Hospital Emergency Department due to occupational accidents were examined. Percentage, frequency and chi-square tests were used in the data analysis. 553 (97,5%) of these cases were male, 14 (2,5%) of them were female. The accidents were frequently determined in the age group 25-34 (36,2%). It is determined that most of the applications (61,9%) to the emergency department were occured between 08:00–15:59 hours. An increase was determined at the frequency of accidents on Friday (18,9%) and Monday (15,9%). Temporary forensic report was held to the 62,6% of the cases. 6,3% of patients had life threatening injuries and 57,5% were not resolved with simple medical intervention. Most common mechanism of injury was determined as a penetrating sharp-object injury with a rate of 25%, it is followed by fall from height and from the same level (20%). The rate of bone fracture was 36% and the rate of amputation was 13,4%. Isolate upper extremity injuries were the most injuried area in the body.(48,2%). It is observed that, 393 (68,1% ) of the cases were discharged after the treatment in the Emergency Service. The overall mortality rate due to occupational accident was 1,2 % (n=7). The majority of deaths were occured by falling from height (%71,4). It is considered that if the emergency datas are analyzed detaily, ıt would be helpful for us to understand real causes of occupational injuries and the ways to prevent from occupational accidents.