Tip 1 diyabetli çocuklarda sistolik ve diyastolik fonksiyonlar ile aort elastikiyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of systolic and diastolic functions with aortic elasticty in children with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 426556
  2. Yazar: MEHMET FATİH DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tip 1 diyabetes mellitus (DM), çocuklarda sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji kliniğinde tip 1 DM tanısı ile en az 4 yıldır takipli olan çocuklarda kardiyak fonksiyonları ve aort elastikiyetini değerlendirmeyi amaçladık. Çocuk kardiyoloji ekokardiyografi laboratuvarında,Vivid E9 XD Clear ekokardiyografi cihazıile ölçümleri yaptık. Çalışmamıza 17'si kız (%54,8), 14'ü erkek (%45,2) olmak üzere toplam 31 hasta katıldı. Yaş ortalamaları 11,25 yıl olarak saptandı. Kontrol grubunu ise 8'i kız (%42,1), 11'i erkek (%57,9) olmak üzere toplam 19sağlıklı gönüllü oluşturdu. Yaş ortalamaları ise 10.9 yıl olarak saptadık. Hastalar ile kontrol grubu arasında antropometrik ölçümler açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptamadık (p>0.05). Hasta ve kontrol grubu arasında aort elastikiyeti, Tei indeksi, diyastolik disfonksiyon açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptamadık (p>0.05). Aort gerilimi değerini hasta grupta anlamlı olarak düşük saptadık (p0.05). Cinsiyetin kardiyak fonksiyonlar üzerine olan etkisini araştırmak için çalışma grubunu kız ve erkek olarak ayırdık. Hasta kız ve erkekler arasında istatiksel olarak bir fark saptamadık (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes mellitus (DM) is one of the chronic diseases frequently seen in children. In this study, we aimed to evaluate cardiac functions and aortic elasticity in the children followed for at least 4 years due to type 1 DM in the clinic of Pediatric Endocrinology, in Gaziantep University, Faculty of Medicine. We made the measurements with Vivid E9 XD Clear echocardiography in pediatric cardiology echocardiography laboratory. A total of 31 patients, 17 (54,8 %) of them being female and 14 (45,2 %) of them being male, were included in our study. Their age average is detected as 11,25years. Control group was composed of a total of 19 healthy volunteers, 8 (42,1 %) of them being females and 11 (57,9 %) of them being males. Their age average is detected as 10,9years. There was not any statistically significant difference between the patients and the control group regarding the anthropometric measurements (p>0.05). There was not any statistically difference between the patients and the control group regarding aortic elasticity, Tei index, diastolic dysfunction (p>0.05). Aortic strain value was significantly lower in the patient group (p0.05). The study group was divided into two as females and males in order to examine the effect of sex on cardiac functions. There was not any statistically difference between the sick females and males (p>0.05).