Tip 1 diyabetes mellituslu çocuklarda endotel disfonksiyonu ve arteriyel elastikiyet özelliklerinin araştırılması
Investigation of endothelial dysfunction and arterial elasticity features in children with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 329816
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tip 1 diyabetes mellitus sık görülen bir hastalık olup önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Sıklığı giderek artmaktadır. Erken ve geç dönem komplikasyonları vardır. Geç dönem komplikasyonları nefropati, retinopati, nöropati ve koroner arter hastalığıdır. Bu komplikasyonların oluşumunda endotel disfonksiyonu ve arteriyel elastikiyet özelliğinin bozulması önemli rol oynar. Bu nedenle pratik uygulamada endotel disfonksiyonunu ve bozulmuş arteriyel elastikiyetin ortaya çıkarılması diyabetik komplikasyonların önlenmesi açısından son derecede önemlidir.Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji ve Pediatrik Endokrinoloji Polikliniğinde izlenen 42 tip 1 diyabetes mellituslu hasta ve 42 sağlıklı kontrol grubunda yapılmıştır. En az 5 yıldır tip 1 DM tanısı ile izlenen, 7-18 yaş aralığında olan diyabetik komplikasyonları (nöropati, nefropati, retinopati, koroner arter hastalığı) saptanmayan hastalar çalışmaya alındı. Bu çalışmada tip 1 DM'li hastalarda endotel disfonksiyonu, arteriyel sertlik, karotis intima media kalınlığı, kardiyak sistolik ve diyastolik fonksiyonları araştırıldı.Yaş ortalaması diyabetik grupta 13,21±2.64 yıl iken, kontrol grubunda 13,70±2.80 yıl olarak bulundu. Diyabetik grupta ortalama hastalık süresi 6.95±1.79, ortalama HbA1c değeri 9.00 ±1.40 olarak bulundu. Diyabetik hastalarda aortik strain ve aortik distensibilite değerleri azalmış olarak bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes mellitus is a common disease with significant morbidity and mortality. The frequency is increasing. There are early and late complications. Late complications are nephropathy, retinopathy, neuropathy and coronary artery disease. Endothelial dysfunction and the impairment of arterial elasticity may play an important role in these complications. Therefore, in practice, the detection of endothelial dysfunction and impaired arterial elasticity is extremely important in terms of prevention of diabetic complications.This study was conducted in Akdeniz University Medical Faculty Hospital, Department of Pediatric Cardiology and Department of Pediatric Endocrinology. The patient group consisted of 42 patients with type 1 diabetes mellitus and a control group 42 healthy individuals. Patients, who were diagnosed with Type 1 diabetes for at least five years, with an age range between 7 and 18 years and without any diabetic complications (neuropathy, nephropathy, retinopathy, and coronary artery disease), were included in the study. In this study, endothelial dysfunction, arterial stiffness, carotid intima-media thickness, cardiac systolic and diastolic functions were investigated on patients with type 1 diabetes.In the patient group, the mean age was 13.21±2.64 years, while the control group had a mean age of 13.70±2.80 years. In the diabetic group, the mean disease duration was 6.95±1.79 years, and the mean HbA1c value was found to be 9.00±1:40. In diabetic patients, the aortic strain and the aortic distensibility were decreased (p0.05).