Tip 1 diyabetli çocuklarda erken myokardial bozukluğu göstermede brain natriüretik peptidin yeri
Investigation of brain natriuretic peptid on prediction of early myocardial dysfunction in type 1 diabetic children
  1. Tez No: 306230
  2. Yazar: AYŞE NUR OTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ ŞENSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Tip 1 DM hastalarında ekokardiyografi ve doku doppleri ile kardiyak işlevlerdeğerlendirilerek NT-proBNP kan düzeyinin erken miyokard fonksiyon bozukluğunu gösteripgöstermediğini araştırmak.Gereç ve Yöntemler: Hasta grubu olarak Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırmave uygulama Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji Polikliniğine başvuran ve takipli olan, Tip 1diyabetli 40 çocuk seçildi. Ortalama yaş 11,4±2,6 yıl, ortalama diyabet süresi 3,6±2,5 yıl idi.Aynı zamanda hasta grubu ile benzer yaş, cinsiyet ve sosyodemografik özelliklere sahipsağlıklı 40 çocuk konrol grubu olarak alındı. Her iki grubun ekokardiyografi ve doku doppleriyapıldı, kan NT-proBNP düzeyleri analiz edildi. Tip 1 diyabet olan olguların kontrolgrubundan farklı olarak HbA1c düzeyleri, tiroid işlevleri (TSH,fT4), idrar mikroalbümindüzeyleri analiz edildi.Gruplar arasında ortalamalar yönünden farkın önemliliği Student's t testi ile gruplararasında ortanca değerler yönünden farkın önemliliği ise Mann Whitney U testi ile incelendi.Sürekli değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olup olmadığıSpearman'ın Korelasyon testiyle araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the tissue doppler imaging and echocardiography in theassesment of early myocardial dysfunction and in correlation with serum NT-proBNP levelsin Type 1 diabetic patients.Methods: The study group included 40 Type 1 diabetic children were admitted to thepediatric endocrinology policlinic of Düzce Unıversitiy Medical School Hospital. 40 healthychildren who had the similar age, sex and sociodemographic properties were selected for thecontrol group. In a clinical examination serum NT-proBNP levels were measured,echocardiography and tissue doppler imaging were performed in both groups. In addition tothe control group laboratory investigations also included the serum HbA1c level, tiroidfunction (TSH, Ft4) and urinary microalbumine levels in the study group.The statistical analysis was performed by Student?s t-test, Mann Whitney U test andSpearman?s correlation test.