Hiatal hernide gastroözefagiyal bileşkenin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of gastroeosophagial junction in hiatal herniation with MDCT
  1. Tez No: 426567
  2. Yazar: MEHMET KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada endoskopi ile hiatal herni tanısı konulmuş ve herhangi bir endikasyonla torakal ya da abdominal BT tetkiki yapılmış hastalarda krus kalınlığı, His açısı ve hiatus alanı ile hiatal herni ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Şubat 2010- Şubat 2016 tarihleri arasında, hastanemizde herhangi bir endikasyonla üst GİS endoskopisi ve özefagiyal bileşke seviyesini içeren kontrastlı ya da kontrastsız toraks veya abdomene yönelik BT tetkiki yapılmış hastalar hastane ve radyoloji bilgi yönetim sisteminden tarandı. Bu hastalardan aynı doktor tarafından Üst GİS endoskopisi yapılmış olanlar belirlendi. Hastaların BT incelemeleri dört ve on yıllık deneyimi olan iki farklı radyolog tarafından değerlendirildi. Her iki okuyucuhastaların endoskopi raporlarından habersiz ve birbirlerinden bağımsız olarak diafram krusu kalınlıkları, His açısı ve hiatus alanlarını ölçtü. Okuyucuların hasta ve kontrol grubu için yaptığı ölçümler ve okuyucular arası uyum istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Endoskopi ve BT'si olan 93 hastadan yedisi dışlandıktan sonra kalan 86 hasta (42 kişi hasta grubu, 44 kişi kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Her iki okuyucunun yaptığı ölçümlerde hasta ve kontrol grupları arasında çölyak trunkus ve L1 vertebra düzeylerinde sağ ve sol krus kalınlıkları açısından anlamlı farklılık saptanmadı (Birinci okuyucu; çölyak düzey; sağ: p=0,481, sol:p=0,893, L1 vertebra düzeyi; sağ:p=0,289, sol: p=0,941; ikinci okuyucu; çölyak düzey; sağ:p=0,089, sol:p=0,463, L1 vertebra düzeyi; sağ:p=0,082, sol: p=0,830).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this retrospective study, our aim is to evaluate the relation between crural thickness, His angle, hiatus area and hiatal hernia, in patients who underwent thoracal or abdominal CT and had endoscopic diagnosis of hiatal hernia. Material-metod: Between February 2010 and February 2016, patients who had both upper gastrintestinal system endoscopy and enhanced or non-enhanced thoracal or abdominal CT containing gastroeosophagial junction were searched from HIS and RIS. Patients whose endoscopy were performed by the same clinician were selected from this group. CT examinations were evaluated by two radiologists who had four and ten years experience. The readers who had no information about the endoscopy reports measured crural thickness, His angle and hiatus area independently. Measurements of two readers for patient and control groups and interobserver variability were analysed statistically Results: Eighty six (42 in patient group, 44 in control group) of 93 patients who had endoscopy and CT were included in this study.There was no significant difference in right and left crural thicknesses at celiac and L1 vertebrae levels between measurements' of two readers in patient and control groups (First reader; celiac level; right:p=0,481, left:p=0,893, L1 vertebrae level; right p=0,289, left: p=0,941; second reader; celiac level; right:p=0,089, left: p=0,463, L1 vertebrae level; right:p=0,082, left: p=0,830).