Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ek 11'nolu protokol yorumu
- Tez No: 64198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ııı ÖZET“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)'ne Ek 11 No'lu Protokol ve Yorumu ”ismini taşıyan bu çalışma uç bolüm ve bir de sonuç kısmamdan oluşmaktadır. Birinci bolümde 2.Dünya Savaşından sonra başlatılan Avrupa Birliğini yeniden oluşturma çabalarının neticesi olarak kurulan Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan hakları sözleşmesi anlatılmıştır.Bölgesel sistemlerin en önemlisi olan AİHS'yle getirilen mekanizmanın en büyük özelliği olan Yargısal Koruma incelenmiştir.BM'in kurulmasıyla başlayan gelişmeler İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin ilan edilmesiyle ilerlemiş^Avrupa Konseyi'nin kurulup Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin kabulüyle ivme kazanmıştır.Bu sözleşmeyle getirilen insan haklarının yargısal organlarla korunması mevcut insan haklarıyla ilgili belgeler içinde AİHS'ni önemli bir yere oturtmuştur. Yine bu bölümde Sözleşmenin öngördüğü denetim mekanizması ve bu mekanizmanın organları anlatılmıştır.Bunlardan önemli olan ve yargısal nitelik arz eden İnsan *. Hakları Avrupa Komisyonu (IHAK) ile insan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) biraz daha dikkatli incelenmiştir. İkinci bölümde AİHS'ndeki eksiklikleri gidermek amacıyla değişik tarihlerde imzalanarak yürürlük kazanmış olan Sözleşmeye ek 10 Protokol kısaca anlatılmıştır.Bu protokollerin ortaya çıkış nedenlerinin diğer bir anlatımla reform ihtiyacının başvurulardaki artış ile Konseye üye devlet sayısındaki artış olduğu inceleme sonunda ortaya çıkmıştır. Üçüncü bölüm bütünüyle çalışmanın asıl konusu olan AIHS'ne ek 11 No'lu protokol ve bunun getirdiği değişikliklerin yorumuna ayrılmıştır.Protokol taslağı üzerindeki çalışmalar ile ileri sürülen görüşler ayrı başlık altında ele alınmış protokolün AİHS'nin yargısal sisteminde öngördüğü köklü değişiklikler detaylı olarak izah edilmiştir.Ayrıca bu bölümün sonunda getirilecek değişikliklerin yorumlanmasına çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise çalışmanın tamamında anlatılanlar toplu olarak ve kısaca özetlenmeye çalışılmış elde edilen neticeler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study herein, with title“Protocol and Interpretation Annex No. 11 to the European Human Rights Agreement (EHRA)”consists of three chapters and one“Conclusion.”Chapter 1 describes; European Council and European Human Rights Agreement established as a result of efforts put into reformation of European Community in post 2nd World War term. A study is further made over“Adjudicatory Protection,”biggest feature of the mechanism brought into EHRA, the most important one among the regional systems. Developments started by foundation of the UN resumed by declaration of Universal Declaration of Human Rights, having accelerated by foundation of European Council and approval of European Human Rights Agreement. Concept of adjudicatory protection provided to individuals placed EHRA to a very important standpoint among all relevant documents. Inspection mechanism foreseen by the Agreement is also comprised in this chapter, together with respective elements which constitute such mechanism. European Commission Human Rights (ECHR) and Human Rights in European Courts (HREC) which imply adjudicatory sense among all, are studied more carefully. A brief explanation is given about“Annex 10, The Protocol”to EHRA, put into force after having signed on various dates, is briefly told about in Chapter 2. Reasons for existence of such protocols, is determined to have taken place, in a different saying; by the increasing number of calls for making reforms, and number of member states to the Council. Chapter 3 is completely devoted to Protocol Annex 11 to the EHRA, actual subject of the study, and interpretation of differences caused therewith. Study made over the draft of Protocol and viewpoints claimed are taken under separate titles, and radical changes foreseen by EHRA in judicial system are explained in details, with attempt to explain changes aimed to put forward by end of this chapter. In Conclusion part of this study; aspects that are told about are briefly summarized, and results attained are put in a listed form.