Periodontal hastalığı olan bireylerde psikososyal faktörlerin serum ve dişeti oluğu sıvısı kortizol,interlökin -1 beta, interlökin-6 ve oksitosin seviyelerine etkileri
The effects of psychosocial factors on serum and gingival crevicular fluid cortisol interleukin -1 beta interleukin-6 and oxytocion levels in patients with periodontal disease
  1. Tez No: 426568
  2. Yazar: ECE AKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜZELDEMİR AKÇAKANAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Periodontal Hastalığı Olan Bireylerde Psikososyal Faktörlerin Serum ve Dişeti Oluğu Sıvısı Kortizol, İnterlökin-1 Beta, İnterlökin-6 ve Oksitosin Seviyelerine Etkileri Periodontal enfeksiyonların başlaması ve ilerlemesi, risk faktörleri olarak tanımlanan lokal ve sistemik durumlar tarafından düzenlenir. Aynı zamanda, güncel çalışmalar, psikososyal faktörler gibi birkaç önemli potansiyel risk göstergesine dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, periodontitisli bireylerden elde edilen dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve serumda, kortizol, IL-1β, IL-6 ve oksitosin (OT) seviyeleri ile psikososyal ölçek sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya, kronik periodontitisli [KP (n=20, yaş ort SS: 41,20 7,35)], generalize agresif periodontitisli [GAgP (n=20, yaş ort. SS: 29,80 4,37)] ve periodontal olarak sağlıklı [S (n=20, yaş ort SS: 29,30 7,53)] 60 birey dahil edildi. Bireylere ait periodontal kayıtlar alındı. Sosyodemografik verileri kapsayan bir anket ile psikososyal değerlendirme ölçekleri dolduruldu ve Ağız Sağlığı ile İlişkili Yaşam Kalitesi değerlendirildi. Aynı seans serum, sonraki seans DOS örneği elde edildi. Biyokimyasal parametre seviyeleri, ELISA yöntemiyle ölçüldü. Psikososyal değerlendirme ölçeklerinin hiçbirinde, gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Biyokimyasal parametrelerin serum seviyeleri açısından gruplar arasında belirgin bir farklılık izlenmezken, yapılan gruplar arası değerlendirme sonucunda, S grubunda DOS kortizol ve DOS IL-6 seviyeleri anlamlı derecede yüksek (p˂0,05); DOS IL-1β ve DOS OT seviyeleri anlamlı derecede düşük bulundu (p˂0,05). KP ve GAgP grupları arasında, biyokimyasal parametre seviyeleri açısından herhangi bir farklılığa rastlanmadı (p˃0,05). Psikososyal faktörler ile periodontitis arasındaki nedensel ilişkiyi aydınlatmak için, periodontal ve psikiyatrik tedavileri yapılan bireylerin de dahil edildiği, daha büyük popülasyona sahip kontrollü prospektif klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Psychosocial Factors on Serum and Gingival Crevicular Fluid Cortisol, Interleukin-1 Beta, Interleukin-6 and Oxytocin Levels in Patients with Periodontal Disease Initiation and progression of periodontal infections are modified by local and systemic factors, which defined as risk factors. Recent studies also pointed out to several potentially important risk indicators such as psychosocial factors. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the gingival crevicular fluid (GCF) and serum levels of cortisol, IL-1β, IL-6, oxytocin (OT) levels of periodontitis patients and psychosocial scale scores. Patients with chronic periodontitis [CP(n=20, mean age±SD: 41,20±7,35)], generalized aggressive periodontitis [GAgP(n=20, mean age±SD: 29,80±4,37)] and periodontally healthy individuals [H(n=20, mean age±SD: 29,30±7,53)] were included to this study. Periodontal indices were measured and recorded. Sociodemographic data along with psychosocial evaluation scales were recorded and Oral Health-Related Quality of Life was evaluated. Serum samples were obtained in the same session and GCF sampling was undertaken the following session. Biochemical parameters were measured by ELISA method. There were no significant differences between the groups for psychosocial evaluation scales (p>0,05). There were no statistically significant differences between the groups for serum levels of biochemical parameters; but the results of the inter-group evaluation showed that, in H group, GCF cortisol and IL-6 levels were found higher (p˂0,05), GCF IL-1β and GCF OT levels were found lower than other groups (p˂0,05). Between CP and GAgP groups, there were no significant differences in terms of biochemical parameter levels (p˃0,05). To brighten the causal relationship between psychosocial factors and periodontitis, there is need for controlled prospective clinical trials which have bigger populations and which also included individuals under periodontal and psychiatric therapies